Wiosna w Maladze – pogoda i temperatura wody

20 marca, 2024 Tagi , , , , , ,

Wiosna w Maladze to prawdopodobnie najpiękniejsza pora roku, gdyż to wtedy wszystko kwitnie, do tego jest ciepło i zielono. Jeśli Ty również chciałabyś się wybrać do Malagi wiosną, to w naszym artykule znajdziesz opis pogody w miesiącach takich jak marzec, kwiecień oraz maj!

Temperatury i pogoda w Maladze wiosną

W ramach małego przypomnienia, na wypadek, gdybyś nie wiedział: Costa del Sol (Słoneczne Wybrzeże), na którym znajduje się Malaga, nosi tę nazwę nie bez powodu. Mieszkańcy Malagi cieszą się ponad 320 słonecznymi dniami w roku. Kiedy więc wysiądziesz z samolotu na lotnisku w Maladze, najprawdopodobniej przywita Cię promiennie błękitne niebo i słońce, które zawsze świeci jasno i intensywnie. Przyjrzyjmy się pogodzie w Maladze wiosną miesiąc po miesiącu!

Marzec

Według statystyk średnia temperatura w marcu wynosi 16,2°C. Jednak w ostatnich latach średnia ta była znacznie wyższa, osiągając 20 stopni Celsjusza w większość dni miesiąca, który jest na ogół słoneczny. Zarówno marzec, jak i kwiecień są miesiącami bardziej niestabilnymi oraz wietrznymi. Tradycyjnie w okolicach Wielkanocy w Maladze występują opady deszczu. Temperatura Morza Śródziemnego w marcu jest jeszcze dość niska i wynosi około 16 ºC.

Kwiecień

Średnia temperatura w kwietniu wynosi 18,3°C. Obecnie jednak ze względu ocieplenia klimatu, zwłaszcza od połowy kwietnia, średnie temperatury w ciągu dnia wynoszą od 22ºC do 25ºC. Dni bywają w kwietniu wietrzne, ale prawdopodobieństwo wystąpienia opadów znacznie maleje. Temperatura wody zaczyna rosnąć i wynosi średnio 17,5 ºC.

Maj

Maj to jeden z najpiękniejszych miesięcy na Costa del Sol, w tym i w Maladze. Średnia temperatura maja z poprzednich lat wynosi 21,6°C, jednak od kilku ostatnich lat temperatury są znacznie wyższe i osiągają wartości około 25 ºC. Maj to dobry miesiąc na zaplanowanie wakacji w Maladze z przyjemnymi temperaturami, które zachęcają do korzystania z plaży. Temperatura wody wynosi średnio 18 ºC.

Lokalne zjawisko pogodowe: wiatr Terral

Powyżej opisane średnie wartości dla każdego miesiąca to średnie wartości nasłonecznienia, które są coraz mniej zgodne z rzeczywistością, ponieważ po prostu robi się coraz cieplej. Jest coraz więcej gorących dni, które całkowicie odbiegają od statystyk dla danego miesiąca. Co więcej, zjawisko to jest w dużej mierze spowodowane lokalnym zjawiskiem pogodowym w Maladze: wiatrem Terral. Prawie zawsze będzie to silny i suchy wiatr północno-zachodni, który może wiać zarówno zimą, jak i latem. Szczególną cechą tego wiatru jest to, że podnosi on temperaturę znacznie powyżej normy. Tak więc wiatr Terral wiosną może przynieść w Maladze gorące dni, z wartościami powyżej 25ºC lub nawet 29 ºC. Miało to miejsce w grudniu i o czym donosiła międzynarodowa prasa.

Aerial view of Malaga taken from Gibralfaro castle including port of Malaga, Alcazaba castle and the Cathedral, Andalucia, Spain.
Widok z lotu ptaka na Malagę z zamku Gibralfaro, Andaluzja, Hiszpania., licencja: shutterstock/By Romas_Photo

Jakie ubrania zabrać ze sobą do Malagi wiosną?

W marcu i kwietniu nadal możliwe są większe, jak i mniejsze opady. Miesiące te charakteryzują się również dniami z silnymi podmuchami wiosennego wiatru. Dlatego zabranie kurtki przeciwdeszczowej podczas zwiedzania Malagi w te dwa miesiące jest dobrym rozwiązaniem. Warto także spakować sweter lub bluzę z długim rękawem oraz t-shirty. Ponadto polecam spakować ze sobą długie spodnie, szorty, sportowe buty, a także sandały. Jak już pisałam wcześniej, nawet w marcu jest już wiele słonecznych dni powyżej 20 stopni Celsjusza, ale w nocy temperatury dość znacznie spadają i się ochładza. W maju może pojawić się deszcz, ale raczej będzie to krótkotrwałe i jednorazowe wydarzenie. Temperatury w maju są już prawie letnie, więc warto spakować więcej letnich ubrań do walizki. Lekka kurtka lub bluza na wieczór całkowicie wystarczy. Możesz także spakować sandały, ponieważ temperatury są już na dość wysokim poziomie i można już chodzić w nich także po zmierzchu.

Temperatury wody w Maladze na wiosnę

Z pewnością, planując wiosenne wakacje w Maladze, zastanawiasz się czy można się już kąpać? Zależy to od Twojego subiektywnego odczucia zimna, ponieważ temperatura wody wynosi tylko około 16 -18 stopni Celsjusza. Jest jednak wielu mieszkańców, którzy zażywają orzeźwiającej kąpieli w morzu nawet zimą. Poza tym na chronionych przed wiatrem plażach można się szybko rozgrzać, ponieważ słońce świeci i grzeje mocno. Co prowadzi nas do kolejnego punktu, który naprawdę powinieneś rozważyć: ochrona przeciwsłoneczna. Każdego roku można spotkać osoby z licznymi poparzeniami słonecznymi. Dlatego też nawet wiosną stosuj kremy z filtrami 25 lub wyższe, noś kapelusz lub okulary przeciwsłoneczne, a Twoja skóra będzie Ci za to wdzięczna.

Beautiful view of the beach with palm trees and in stone the name of Malagueta with the blue sea in the background, wonderful sunny day with a clear sky in Malaga Spain
Piękny widok na plażę z palmami i wyrytą w kamieniu nazwę Malagueta z błękitnym morzem w tle, cudowny słoneczny dzień z czystym niebem w Maladze w Hiszpanii, licencja: shutterstock/By Foto+Para+Ti

Czy warto jechać do Malagi wiosną?

Oczywiście, że tak! Wiosna w Maladze jest niezwykle piękna, szczególnie gdy zakwitają kolorowe kwiaty i nie ma jeszcze zbyt wielu tłumów turystów. Być może temperatura morza nie zachęca do kąpieli, to i tak w Maladze jest mnóstwo innych atrakcji, które warto zobaczyć. Dużą zaletą wiosny w Maladze jest także to, że jest mniej tłumów, co oznacza niższe ceny oraz więcej spokoju.

Czytaj także: Kurorty wakacyjne w okolicach Malagi na wymarzone wakacje

autor: Magda Łydka

Poprzedni

Co warto zjeść, będąc w Maladze? Sprawdźmy przysmaki z Malagi!

Jakie pamiątki przywieźć z Malagi i co kupić? Oto propozycje!

Następny

Dodaj komentarz