Wiosna w Costa del Sol – pogoda i temperatura wody

9 kwietnia, 2024 Tagi , , , ,

Turystyczne przewodniki zapewniają, że nazwa „Słoneczne Wybrzeże” (Costa del Sol) jest ze wszech miar słuszna. To właśnie tutaj, na ponad 120 plażach hiszpańskiej Andaluzji między Gibraltarem a Malagą słońce ma świecić w zasadzie bez przerwy. Faktycznie, 325 słonecznych dni w roku jest wynikiem, jakiego mogą pozazdrościć inne europejskie kraje. Sprawdźmy, ile jest prawdy w tych stwierdzeniach, biorąc pod lupę miesiące wiosenne. Na jaką pogodę może liczyć turysta przebywający na Costa del Sol w marcu, kwietniu i maju? Uwagę zwrócimy także na temperaturę wody. A zatem wiosna w Costa del Sol!

Temperatury i pogoda, czyli wiosna w Costa del Sol

Rzeczywiście, następujące po wiośnie miesiące letnie przynoszą na Costa del Sol całą serię gorących i długich dni, z bezchmurnym niebem i średnią temperaturą z łatwością osiągającą wartości 26 stopni Celsjusza. Turystów planujących swój wyjazd między marcem a majem ucieszy z pewnością wiadomość, iż mogą liczyć na całkiem niezłą aurę, idealna do zwiedzania. Nie ma się co przejmować za bardzo ewentualnymi opadami deszczu, ponieważ największe ich natężenie (i tak mają charakter umiarkowany i przelotny) przypada na styczeń i luty.

Hiszpańskie Costa del Sol leży na południowym wybrzeżu Morza Śródziemnego, więc panuje tam typowa śródziemnomorska pogoda z długimi, gorącymi latami i łagodnymi, wilgotnymi zimami. Wiosna zaś to prawdziwy wstęp do gorącego sezonu. Jak to wygląda jednak w poszczególnych wiosennych miesiącach?

Marzec na Costa del Sol

Każdy, kto wybiera się tam w marcu, szybko zobaczy, że wraz ze zmniejszeniem się ilości opadów atmosferycznych robi się szybko coraz cieplej. Chociaż o tej porze jest jeszcze nieco chłodniej w porównaniu z naprawdę gorącym latem, nadal można cieszyć się solidną dawką słonecznej pogody. Nie ma tutaj w marcu jeszcze tylu turystów co później, więc kto lubi ciszę i spokój, powinien celować w wyjazdy wakacyjne w tym właśnie miesiącu.

Średnia temperatura w tym rejonie wynosi w marcu około 18 stopni Celsjusza. Trochę chłodniej jest w nocy, około 7 stopni. Dni są już długie i słoneczne – można liczyć na 12 godzin w pełnym świetle. Wilgotność jest na ogół niska, a opady sporadyczne.

Kwiecień na Costa del Sol

Temperatury w kwietniu jeszcze bardziej rosną, a ilość opadów maleje do minimum, więc jeśli ktoś wybiera się na Costa del Sol o tej porze roku, zazna wywczasu przy ciepłej i słonecznej pogodzie.

Golf,Course,In,Sotogrande,,Andalusia,Spain
Andaluzja, Hiszpania, licencja: shutterstock

Słupki rtęci bez większego trudu dobijają już do wartości powyżej 20 stopni Celsjusza. Wilgotność jest nadal na niskim poziomie, a turystom przyświeca słońce jeszcze jedną godzinę dłużej, niż w marcu. To już ten czas, gdy warto zaopatrzyć się w krem z filtrem przeciwsłonecznym, bo promieniowanie UV potrafi być naprawdę spore.

Maj na Costa del Sol

To ten czas, gdy nikogo już tutaj nie dziwią słupki rtęci dochodzące do 23-24 stopni Celsjusza w cieniu. To prawdziwy przedsmak hiszpańskiego lata! Jeżeli cokolwiek spadnie jeszcze z nieba, to opady będą miały naprawdę krótkotrwały i łagodny charakter. Nawet nocami jest już całkiem przyjemnie, bo liczyć można od zmierzchu do świtu na solidne 15 stopni.

Temperatury wody w Costa del Sol na wiosnę

Costa del Sol to oczywiście przepiękne plaże i liczne kurorty z dostępem do morza! Może przesadą jest stwierdzenie, iż wakacje w Hiszpanii bez kąpieli w morzu to żadne wakacje, ale warto się zorientować w temperaturach morza w miesiącach wiosennych.

W marcu temperatura morza wynosi 16 stopni Celsjusza. A zatem są to wartości, które mogą jeszcze zniechęcać do beztroskiego pławienia się w morskich falach. Spacery po słonecznej plaży za to jak najbardziej wskazane! Trochę lepiej jest w kwietniu, bo od 18 stopni w morzu zaczyna się strefa komfortu. W maju swoje robią dodatkowo wysokie wartości temperatury powietrza (wspomniane 23-24 stopnie). Z pewnością umili to zwiedzanie.

Spanish landscape, Nerja, Costa del Sol, Spain
Hiszpański krajobraz, Nerja, Costa del Sol, Hiszpania, licencja: shutterstock/By sborisov

Czy warto jechać do Costa del Sol na wiosnę?

Przyjazd na wiosnę do Costa del Sol ma jedną podstawową zaletę. Nie ma jeszcze pełni sezonu wakacyjnego, więc nie trzeba się martwić tłumami turystów. Co za tym idzie, niższe są też ceny w restauracjach i kurortach. Na wiosnę ożywają tutejsze ośrodki golfowe, wszak trawa nabiera wreszcie tego soczystego zielonego koloru. Z kąpielą w morzu lepiej wstrzymać się do kwietnia czy maja, ale aura zachęca do długich spacerów po plaży i zwiedzania. Jak widać z powyższych informacji, można w marcu, kwietniu i maju liczyć na całkiem przyjemną i słoneczną pogodę. Nic, tylko spakować się i ruszać na podbój Słonecznego Wybrzeża Hiszpanii!

Czytaj także: Jesień w Costa del Sol – pogoda i temperatura wody

Poprzedni

Lotnisko Malaga – informacje, dojazd z i do centrum

Jesień w Costa del Sol – pogoda i temperatura wody

Następny

Dodaj komentarz