Transport miejski w Maladze – Jak się poruszać?

8 kwietnia, 2024 Tagi , , , ,

Planujesz wakacje w Maladze, ale nie chcesz wynajmować samochodu? Zastanawiasz się, czy poruszanie się po Maladze komunikacją publiczną jest wygodne i tanie? W naszym artykule opisujemy, jak wygląda transport miejski w Maladze i odpowiadamy, czy warto z niego skorzystać podczas pobytu w tym mieście.

Transport miejski w Maladzeautobusy

Empresa Malagueña de Transportes (EMT) oferuje rozległą sieć autobusową, która jest niezawodna i punktualna. Do większości obszarów miasta można dojechać jednym autobusem z Alameda Princiapal. Jeden przejazd autobusem kosztuje 1,40 € za osobę (wszystkie ceny w tym artykule są aktualne w momencie pisania artykułu). Należy pamiętać, że bilety indywidualne są ważne tylko na jeden przejazd. Przy zmianie autobusu należy kupić nowy bilet. Jeśli chcesz zapłacić kartą, EMT w 2022 r. wprowadziło płatności zbliżeniowe w swoich autobusach. W przypadku płatności kartą zagraniczną często potrącana jest opłata początkowa w wysokości 20 EUR, ale zazwyczaj jest ona zwracana (pomniejszona o koszt podróży) w ciągu kilku dni. Za przejazd autobusem można również zapłacić za pomocą aplikacji EMT Málaga (Android i Apple) i zeskanować telefon za pomocą NFC (nie jest kompatybilny z iOS) lub kodu QR.

Tygodniowe lub miesięczne bilety autobusowe w Maladze

Jeśli planujesz dłuższe wakacje Maladze możesz zakupić kartę – tarjeta transbordo, zwany również bonobusem, która kosztuje 1,90 € (kwota ta może zostać zwrócona, jeśli zwrócisz kartę w dobrym stanie w ciągu roku). Oferuje to znacznie większą elastyczność i daje dostęp do szeregu zniżek, przy zakupie biletów komunikacyjnych.

Istnieją dwie główne opcje biletów autobusowych w Maladze:

  • Można doładować kartę – tarjeta transbordo na 10, 20 lub 30 przejazdów (10 przejazdów = 4,20 €) lub
  • Możesz kupić nieograniczony miesięczny bilet autobusowy (tarjeta bus mensual) za 19,95 €.

Warto wiedzieć, że w pierwszym przypadku z tej samej karty może korzystać kilka osób, czyli z karty zostanie zdjęty jeden przejazd za każdą osobę, która potwierdzi kartę podczas wsiadania do autobusu. Jest to idealne rozwiązanie, jeśli podróżujesz jako para lub rodzina. W drugim przypadku karta może być używana tylko przez jedną osobę. Jeśli korzystasz z biletu autobusowego, zatwierdzasz go, dotykając czytnika obok kierowcy. W przeciwieństwie do biletów jednorazowych bilety autobusowe umożliwiają bezpłatne przesiadki między liniami w ciągu godziny od pierwszej podróży.

Information panel about taxi, bus and train station.
Panel informacyjny o taksówkach, dworcu autobusowym i kolejowym., licencja: shutterstock/By joseasreyes

Gdzie kupić bilety autobusowe w Maladze?

Bilety autobusowe można kupić w wielu kioskach, sklepach tytoniowych lub sklepach ze specjalnym oznaczeniem. Po zakupie biletu autobusowego można go doładować w tych samych miejscach.

Trasy i rozkłady jazdy autobusów w Maladze

Aplikacja EMT (Android i Apple) oferuje różne opcje planowania podróży. Co więcej, cała nowa flota autobusów EMT jest wyposażona w ekrany, które wskazują dokładnie, gdzie się znajdujesz. Możesz też pobrać i wydrukować szczegółową mapę wszystkich tras, a także przystanków autobusowych na ze strony przewoźnika.

Co warto wiedzieć podróżując komunikacją po Maladze?

  • Wsiadasz pierwszymi drzwiami tuż przy kierowcy.
  • Jeśli płacisz gotówką, pamiętaj, że kierowcy mają jedynie drobne do wydawania.
  • Mieszkańcy Malagi bardzo poważnie traktują stanie w kolejce do autobusu. Czekając na przystanku autobusowym, często można zostać zapytanym, kto jest ostatni w kolejce. Przeskakiwanie kolejki może spotkać się z krytyką!

Transport miejski w Maladzemetro

System metra w Maladze to tani i wygodny sposób poruszania się po mieście. Obecnie funkcjonują tylko 2 linie, które oferują szybkie i wydajne opcje podróży. System metra w Maladze składa się z dwóch głównych linii: Linii 1 oraz Linii 2. Linia 1 rozciąga się od Andalusia Tech do El Perchel, obejmując przystanki, takie jak Uniwersytet i Szpital, natomiast linia 2 biegnie od Palacio de los Deportes do El Perchel, z przystankami obejmującymi plażę i arenę sportową.

Częstotliwość i godziny kursowania metra

Jedną z zalet metra w Maladze jest jego częste kursowanie przez cały dzień. Pociągi kursują średnio co 6 – 10 minut w dni powszednie i co 10 minut w weekendy. Metro działa od wczesnych godzin porannych do późnych godzin nocnych. Godziny są zależne od dni tygodnia.

Ceny biletów do metra

Dostępnych jest kilka opcji biletowych dostosowanych do różnych potrzeb:

  • Bilet jednorazowy (Billete Ocasional): idealny dla osób podróżujących okazjonalnie, który kosztuje 1,40 € za przejazd.
  • Karta Metro de Malaga (Tarjeta Monedero Metro de Malaga): to karta wielokrotnego ładowania, która oferuje zniżki w wysokości 0,82 € za przejazd.
  • Karta podróżna Konsorcjum Transportowego (Tarjeta Monedero Consorcio de Transportes): Ta karta wielokrotnego ładowania umożliwia bezproblemowe podróżowanie po całym systemie transportu publicznego, a ceny zaczynają się od 0,82 € za przejazd. Dostępne są zniżki na transfery z autobusów miejskich lub międzymiastowych w cenie 0,65 €.

Należy pamiętać, że mogą wystąpić dodatkowe opłaty za zakup samej karty podróżnej. Niekiedy jest to od 0,30 € za kartę papierową do 1,80 € za kartę PVC.

autor: Magda Łydka

Poprzedni

Pogoda i temperatura w Maladze w ciągu roku

Adresy szpitali w Maladze – co warto wiedzieć?

Następny

Dodaj komentarz