Temperatury i pogoda Costa del Sol w ciągu roku

9 kwietnia, 2024 Tagi , , , ,

O hiszpańskim Costa del Sol zwykło się mówić, że słońce nie zachodzi tam 320 dni w roku. Weźmy zatem pod lupę ten długi okres, między marcem a listopadem, gdzie faktycznie liczyć można na idealną dla turystów pogodę. Czym charakteryzują się poszczególne pory roku, jakiej się pogody i temperatur spodziewać? Oto pogoda w Costa del Sol!

Costa del Sol – jak zmienia się pogoda?

Przede wszystkim, mamy tutaj do czynienia z dwiema skrajnymi porami roku. Z jednej strony jest hiszpańskie lato na Słonecznym Wybrzeżu, podczas którego dni są długie, gorące i z małą ilością opadów. Klimat śródziemnomorski pokazuje wówczas swoje najpiękniejsze i najcieplejsze oblicze. Z drugiej strony zima, ta potrafi bywać chłodna (spadki temperatur do 8 stopni Celsjusza), wietrzna (zimna bryza morska) i dość pochmurna.

Penon del Cuervo beach. Costa del sol, Malaga, Spain
Plaża Penon del Cuervo. Costa del Sol, Malaga, Hiszpania, licencja: shutterstock/By Roberto+Sorin

Prawda jest taka, że przez większość roku na Costa del Sol turysta zetknie się z dużym komfortem termicznym. Ilość opadów też nie będzie przesadnie dużą, choć różnić się może w zależności od pory roku. Osobne zdanie należy się temperaturze wody – zimą i wczesną wiosną może być zbyt chłodno by zażyć relaksującej kąpieli w morzu. Trzeba przypomnieć że strefa komfortu, jeśli chodzi o morską wodę, zaczyna się od 18 stopni Celsjusza. Zimą i wiosną bywa zimniej.

Pogoda Costa del Solwiosna

Wiosną za dnia jest sporo słońca, które w kwietniu grzeje już naprawdę porządnie. Marzec i kwiecień to podobne temperatury dzienne – między 18 a 20 stopni, więc idealnie na zwiedzanie pięknej okolicy!

W maju słupki rtęci dobijają do wartości 23-24 stopni Celsjusza, a woda osiąga wreszcie optymalną temperaturę do kąpieli. Znacznie cieplejsze stają się noce – można liczyć nawet na 15 stopni. Pada rzadko, a jeśli już to krótko i słabo. No i za dnia słońce świeci 13 godzin!

Lato na Costa del Sol

Kompletnie nie dziwi, że właśnie o tej porze urokliwie kurorty i liczne plaże (blisko 30) na Costa del Sol zaczyna się roić od spragnionych słońca i kąpieli turystów. Najlepiej połączyć oba aspekty i zażyć kąpieli słonecznych, gdyż za dnia słupki rtęci już w czerwcu łatwo dochodzą do 26 stopni Celsjusza. Woda zaprasza w morskie fale – można liczyć na stabilne 20 stopni przy brzegu plaży.

Lipiec i sierpień to miesiące wprost idealne dla wszystkich leżakujących i pływających. Nikogo nie dziwią 30 stopni na termometrze. No a woda?! Jest po prostu wymarzona do beztroskiego pluskania się w Morzu Śródziemnym. 23 stopnie to najwyższy pik komfortu kąpielowego i regenerująca pieszczota dla ciała udręczonego zbyt dużym upałem. Słynne plaże, takie jak Playa de Bolonia w Tarifie, Playa la Malagueta w Maladze czy Playa de Maro w Nerja, przeżywają istne oblężenie!

Jesień Costa del Sol

Na hiszpańskim Słonecznym Wybrzeżu można zapomnieć o „jesiennej depresji”. Nie ma tutaj mowy o typowo polskiej szarości i wietrznej pogodzie. W zasadzie jest tak, jak u nas późną wiosną! Oczywiście można już zapomnieć o 30-stopniowych upałach, ale wrzesień potrafi jeszcze zaskoczyć w tym zakresie. Pewnego rodzaju załamanie (choć nie nadużywajmy tego słowa) przychodzi w październiku, gdy słupki rtęci spadają do 25 stopni Celsjusza.

No i jest jeszcze listopad. Faktycznie, temperatura nadal spada i osiąga około 15 stopni za dnia i pojawia się więcej opadów, ale to rewelacyjny czas, by pozwiedzać okoliczne miasteczka, zameczki i forty na Maladze, prehistoryczne jaskinie koło Nerja. To rewelacyjny czas, tym bardziej że wraz z nastaniem późnej jesieni w kurortach znacznie ubywa turystów.

Zima na Costa del Sol

Tak jak można zapomnieć na Costa del Sol o szarej jesieni, to można zapomnieć także o mroźnej zimie. W Andaluzji raczej zdarza się deszcz (jeśli już) niż śnieg. Temperatura nadal jest bardzo komfortowa i mieści się w granicach 15 stopni Celsjusza, a spadki do około 8 stopni można zanotować tylko w nocy i wczesnym rankiem. Bywa, że potrzebna będzie koszulka z krótkim rękawem! Problem tylko z wodą (12-15 stopni), no chyba, że ktoś lubi sobie morsować w środku stycznia.

Zima to idealny czas by wybrać się w pobliskie góry Sierra Nevada. Sezon narciarski zaczyna się tam już z końcem listopada. Najwyżej położone trasy to te na wysokości ponad 3000 metrów n.p.m. Tam na pewno nie zabraknie śniegu, nawet gdy zima na Costa del Sol bywa wyjątkowo ciepła.

Czytaj także:

Jesień w Costa del Sol – pogoda i temperatura wody

Wiosna w Costa del Sol – pogoda i temperatura wody

Poprzedni

Plaże w Maladze – gdzie się znajdują, jak dojechać

Czy warto jechać do Costa del Sol w zimie? Sprawdźmy!

Następny

Dodaj komentarz