Pogoda i temperatura w Maladze w ciągu roku

8 kwietnia, 2024 Tagi , , , ,

Wspaniała pogoda przez cały rok jest powodem, dla którego tak wiele osób odwiedza Malagę. Jaki miesiąc jest najlepszy na wypoczynek na plaży, a jaki jest najlepszy na zwiedzanie Malagi? Jak wyglądają średnie temperatury i pogoda w Maladze w ciągu roku? Z naszego artykułu dowiesz się, jaka jest pogoda i temperatura w Maladze w ciągu roku!

Upalne, suche lata i łagodne zimy w Maladze

Klimat Malagi charakteryzuje się długimi, upalnymi i suchymi latami oraz łagodnymi i wietrznymi zimami. Malaga może się również poszczycić ponad 300 słonecznymi dniami w roku. Oznacza to zatem, że jesień i wiosna to najlepszy czas na wizytę w Maladze, szczególnie jeśli lubisz zwiedzać bez tłumów turystów. Natomiast gdy planujesz wakacje na plaży, zalecamy miesiące letnie.

Temperatury i pogoda w Maladze w ciągu roku

Marzec

Temperatura w Maladze w marcu wynosi średnio około 19°C. Noce i poranki są nieco chłodniejsze z temperaturami na poziomie około 9°C. Zwykle zaczynają one rosnąć w drugiej połowie marca, ale nadal są umiarkowane ze względu na Morze Śródziemne, które jest najchłodniejsze o tej porze roku. Dodatkowo marzec to bardzo dobry czas na wizytę w tym mieście i uniknięcie tłumów turystów. Co ciekawe, pogoda w Maladze w marcu jest bardziej stabilna i sucha niż w lutym (z około 54 mm opadów w ciągu tygodnia). Dzięki łagodnym temperaturom marzec jest dobrym miesiącem na wizytę w Maladze, jeśli chcesz skupić się na zwiedzaniu.

Kwiecień

Temperatury powoli rosną w kwietniu w Maladze ze średnią maksymalną w ciągu dnia wynoszącą 20°C i średnią minimalną w ciągu nocy wynoszącą 10°C. Warto jednak wiedzieć, że wzrost temperatury w miesiącach wiosennych (marzec – maj) jest zwykle dość umiarkowany ze względu na bliskość Morza Śródziemnego. Dni w kwietniu są dość suche i słoneczne. Pogoda wyraźnie poprawia się w porównaniu z poprzednimi miesiącami, z zaledwie 38 mm opadów w ciągu tygodnia w porównaniu do 54 mm w marcu. Dzięki dobrym warunkom pogodowym kwiecień jest świetnym miesiącem na odwiedzenie Malagi.

Beautiful sunset sky in the marina port in Malaga city. Panoramic view of the port of Malaga at sunset.
Beautiful sunset sky in the marina port in Malaga city. Panoramic view of the port of Malaga at sunset., licencja: shutterstock/By daviles

Maj

Temperatury w maju wzrastają do 25°C. Poranki nie są już zimne, ponieważ minimalna średnia temperatura rano wynosi 21°C. Dzięki tej ciepłej pogodzie maj jest jednym z najlepszych miesięcy na wizytę w Maladze. Co więcej, zazwyczaj nie pada deszcz w tym miesiącu, więc pogodę w maju można określić jako „idealną” na odpoczynek na plaży i zwiedzanie. Maj jest na ogół suchym miesiącem ze średnią opadów wynoszącą zaledwie 25 mm i 5 dniami z deszczem, który zazwyczaj powodują krótkotrwałe burze. Maj jest ogólnie bardzo słonecznym miesiącem ze średnią 282 słonecznych godzin.

Czerwiec

Temperatury w czerwcu często wzrastają do 30°C. Czerwiec jest zazwyczaj dość ciepły i suchy w Maladze. Łagodzący wpływ Morza Śródziemnego ma tendencję do ograniczania intensywności upałów w ciągu dnia i zapobiegania deszczom, które czasami pojawiają się w głębi lądu. Minimalna średnia temperatura w czerwcu wynosi 22°C i nieczęsto pada deszcz w tym miesiącu. Czerwiec jest idealnym miesiącem do odwiedzenia Malagi, ponieważ można się już wykąpać w morzu i nie ma jeszcze tylu turystów. Dlatego też jest to prawdopodobnie jeden z najlepszych miesięcy do odwiedzenia miasta. Brakowi deszczu towarzyszy również wysoka liczba godzin słonecznych, wynosząca ponad 302 godziny.

Lipiec

W lipcu temperatury często przekraczają 33°C w ciągu dnia i około 20°C w nocy. Dlatego też warunki są zwykle bardzo dobre do aktywności na świeżym powietrzu w godzinach wieczornych. W lipcu nie występują zwykle opady deszczu. Jeśli planujesz spędzić wakacje na plaży i nie przeszkadza Ci duża liczba turystów, to lipiec jest bardzo dobrym miesiącem. Brakowi deszczu towarzyszy również duża ilość słońca, wynosząca średnio 338 godzin, co sprawia, że lipiec jest najbardziej słonecznym miesiącem w roku.

Sierpień

W sierpniu podobnie jak w lipcu temperatury przekraczają 33°C. Sierpień jest ogólnie najgorętszym miesiącem w roku w Maladze, chociaż intensywność upałów jest ogólnie łagodzona przez Morze Śródziemne. W sierpniu w Maladze praktycznie w ogóle nie pada deszcz. Brakowi deszczu towarzyszy również wysokie nasłonecznienie, wynoszące łącznie 309 godzin. Sierpień nie jest tak słoneczny, jak lipiec, ale jest to głównie konsekwencją skracających się godzin dziennych.

Pogoda i temperatura w Maladze – Wrzesień

We wrześniu termometry w Maladze zwykle pokazują temperaturę około 30°C. Jeśli rozważasz wakacje w Maladze w czerwcu lub we wrześniu, to wrzesień jest nieco cieplejszy niż czerwiec. Poza tym Morze Śródziemne jest już odpowiednio nagrzane. We wrześniu od czasu do czasu pojawiają się fale upałów, gdy z głębi lądu napływa gorące powietrze, które przywiewa wiatr zwany terralem. Chociaż czasami pojawia się deszcz w tym miesiącu, to opady nie są zbyt obfite. Wrzesień jest bardzo dobrym miesiącem do odwiedzenia Malagi. Większość wrześniowych dni jest bardzo sucha, choć częstotliwość występowania silnych ulew wzrasta średnio wraz z upływem miesiąca.

Malaga, Spain, view of the Renaissance architectures of the Malaga Cathedral (or Santa Iglesia Catedral Basílica de la Encarnación)
Malaga, Hiszpania, widok na renesansową architekturę katedry w Maladz licencja: shutterstock/By Offcaania

Październik

Temperatury w Maladze w październiku zazwyczaj wynoszą około 25°C. W październiku klimat jest przyjemny do odpoczynku na plaży i sprzyja spacerom. Październik, podobnie jak wrzesień nazywany jest „veroño”, ponieważ występuje kilka dodatkowych letnich dni jesienią. Minimalna średnia temperatura w październiku wynosi 22°C. Październik jest to także dobry miesiąc na zwiedzanie największych atrakcji Malagi, ponieważ nie ma już wielu turystów.

Listopad

Średnia temperatura w tym miesiącu w Maladze wynosi około 21°C w ciągu dnia i 14°C w nocy. W listopadzie występuje większa ilość opadów niż w październiku, ale i tak nie są to zbyt obfite deszcze. Z dobrymi warunkami klimatycznymi, listopad jest świetnym miesiącem do odwiedzenia Malagi, Costa del Sol oraz Andaluzji.

Czytaj także: Jesień w Maladze – pogoda i temperatura wody

autor: Magda Łydka

Poprzedni

Jesień w Maladze – pogoda i temperatura wody

Transport miejski w Maladze – Jak się poruszać?

Następny

Dodaj komentarz