Najciekawsze darmowe atrakcje w Costa del Sol – bezpłatne zwiedzanie

26 kwietnia, 2024 Tagi , , , , ,

Costa del Sol to nie tylko piękne plaże, słońce i malownicze krajobrazy. To także wiele zabytków i muzeów, które warto zobaczyć. Wiele z nich jest płatnych, ale sporo z nich oferuje bezpłatne zwiedzanie. Jakie najciekawsze darmowe atrakcje w Costa del Sol warto zobaczyć? Odpowiedzi szukaj w naszym artykule.

Najciekawsze darmowe atrakcje w Costa del Sol

Jeśli chcesz zaoszczędzić pieniądze podczas zwiedzania wybrzeża Costa del Sol, najlepszym dniem na to jest niedziela. W niedziele większość sklepów i centrów handlowych jest zamkniętych, ale możesz wtedy za darmo zwiedzać zabytki i muzea, które oferują bezpłatny wstęp w tym dniu. Oprócz tego wiele miejsc oferuje darmowe zwiedzanie przez cały rok. Do miejsc tych należą m.in.:

Museo del Vidrio y Cristal, Malaga

Museo del Vidrio y Cristal to muzeum sztuki dekoracyjnej w mieście Malaga, w Hiszpanii. Jest to jedno z bezpłatnych muzeów w Maladze, które znajduje się w pałacu pochodzącym z XVIII wieku. Wewnątrz znajduje się imponująca kolekcja szkła i kryształu z różnych okresów, obejmująca ponad 3000 eksponatów, począwszy od czasów rzymskich aż po dzisiaj. Jest, które z pewnością zainteresuje miłośników sztuki i historii, a także osoby zainteresowane rzemiosłem oraz sztuką wytwarzania szkła.

  • Wstęp jest bezpłatny dla obywateli UE

Casa de los Navajas, Torremolinos

Położony w Torremolinos, w pobliżu Playa del Bajondillo, neomauretański pałac Casa de los Navajas pełnił funkcję wakacyjnej rezydencji jednej z zamożnych rodzin w tamtym czasie, na tym terenie. Zbudowała go w 1925 roku rodzina Luque-Navajas. Jego początki, podobnie jak majątek rodziny, związane są z biznesem trzciny cukrowej, bardzo dochodowym w tamtym czasie. Obecnie w Casa de los Navajas odbywają się śluby i inne ceremonie, a także organizowane są różnorodne wydarzenia kulturalne, takie jak wystawy, koncerty i przedstawienia teatralne. Jest on także obowiązkowym punktem na mapie turystycznej Torremolinos. Można go zwiedzać w każdy weekend.

Casa de Los Navajas, with a  neomudejar style in Torremolinos, costa del sol, Andalusia, Spain
Casa de Los Navajas, w stylu neomudejar w Torremolinos, Costa del Sol, Andaluzja, Hiszpania,licencja: shutterstock/By akulook
  • Bezpłatny wstęp w każdy weekend

Buddyjska Stupa w Benalmádenie

Stupa w Benalmádenie to największa buddyjska stupa na zachodzie Europy. Historia stupy sięga 1990 roku, kiedy nauczyciel buddyjski przybył do Hiszpanii, aby wygłosić przemówienia dla wiernych w Vélez-Málaga. Cztery lata później Lopon Tseczu Rinpocze (mistrz buddyzmu tybetańskiego) postanowił powrócić do Hiszpanii i zbudować tu Stupę, w miejscu, gdzie wcześniej wygłosił swoje przemówienie. Jego celem było stworzenie pomnika, który symbolizowałby pokój i dobrobyt dla Hiszpanii. W roku 2003 budowę ukończono i uroczyście otwarto w obecności mnichów. Obecnie budynek stanowi symbol pokoju na świecie, górując wysoko nad wybrzeżem Benalmádeny. Można go zobaczyć z autostrady A-7, mijając Benalmádenę. Stupa jest otwarta dla zwiedzających. Jest tu mały sklepik, w którym można zapoznać się z literaturą na temat buddyzmu i zakupić tradycyjne artefakty oraz ceramikę z Himalajów. Latem czynna jest tu także mała kawiarnia.

Stupa of Enlightenment in Benalmadena view, Andalusia region of Spain
Stupa Oświecenia w widoku Benalmadena, region Andaluzji w Hiszpanii,licencja: shutterstock/By xbrchx
  • Wstęp bezpłatny

Teatro Romano de Málaga

Teatr rzymski w Maladze znajduje się na zachodnim zboczu wzgórza Alcazaba. Zbudowano go w czasach panowania Augusta i był używany do III wieku. Jego wymiary i cechy są bardzo podobne do innych teatrów w Betyce (jednej z trzech prowincji starożytnego Rzymu na Półwyspie Iberyjskim). Co więcej, w V i VI wieku pełnił on funkcję cmentarza, a później dostarczał Arabom kamienia do przebudowy Alcazaby, gdzie można znaleźć kapitele i trzony rzymskich kolumn. Po wielu wiekach ukrycia pod ziemią Teatr Rzymski w Maladze odkryto w 1951 roku. Co więcej obiekt ten składa się on z trzech części: cavea, orchestry oraz proscenium lub sceny. Na scenie zachowała się w dobrym stanie ambona ze śladami oryginalnego malarstwa.

  • Bezpłatny wstęp

Museo Ralli Marbella

Muzeum Ralli w Marbelli zostało zainaugurowane w 2000 roku i należy do prywatnej organizacji międzynarodowej. Kolekcja Muzeum Ralli Marbella prezentuje głównie współczesną sztukę latynoamerykańską, wzbogaconą o zbiory sztuki europejskiej. Jest ono częścią międzynarodowej instytucji muzealnej non-profit. Trzon kolekcji tworzy surrealizm, zarówno europejski, jak i latynoamerykański. Wewnątrz muzeum można podziwiać dzieła wielkich twórców międzynarodowego surrealizmu, takich jak: Wifredo Lam, Man Ray, Roberto Matta, Salvador Dalí oraz Joan Miró.

  • Wstęp jest bezpłatny dla wszystkich odwiedzających

Museo de Málaga

Muzeum w Maladze to obowiązkowy punkt zwiedzania dla miłośników sztuki i historii, ponieważ pozwala poznać bogate dziedzictwo kulturowe regionu. Co więcej, dogodne położenie w historycznym centrum miasta sprawia, że jest łatwo dostępne dla odwiedzających. Dodatkowo oferuje zróżnicowaną kolekcję, która obejmuje obrazy, rzeźby, sztukę dekoracyjną, numizmatykę i artefakty archeologiczne. Wśród najbardziej wyróżniających się dzieł są obrazy hiszpańskich artystów takich jak Francisco de Zurbarán, José de Ribera oraz Joaquín Sorolla. Wystawa obejmuje artefakty archeologiczne z okresu prehistorycznego do ery rzymskiej. Muzeum, rozmieszczone na dwóch piętrach neoklasycystycznego Palacio de la Aduana w Maladze. Na pierwszym piętrze znajduje się zbiór sztuki pięknej, głównie XIX-wieczne malarstwo pejzażowe i rodzajowe z Andaluzji. Możesz tu także podziwiać pomieszczenia poświęcone współczesnym dziełom. Obszerna kolekcja archeologiczna, przekazana miastu przez rodzinę Loring-Heredia, obejmuje m.in.: odłamki neolityczne odkryte w pobliskiej jaskini Cueva de Nerja i bezgłową rzeźbę rzymskiej arystokratki.

  • Wstęp jest bezpłatny dla obywateli UE

Teraz już znasz wszystkie darmowe atrakcje w Costa del sol!

Autorka: Magdalena Łydka – miłośniczka podróży, szczególnie tych na Bałkany. Copywriterka specjalizująca się w tematyce podróżniczej, która pracę w korporacji zastąpiła tworzeniem stron internetowych i podróżowaniem. Każdą wolną chwilę spędza w podróży z dobrą książką i notesem. Autorka kilku ebooków o Chorwacji, Bałkanach i Półwyspie Apenińskim. Ulubione miejsce do pracy: wyspa Korčula w Chorwacji.

Poprzedni

Jak zwiedzić Marbellę? Praktyczny przewodnik dzień po dniu

Jak zwiedzić Malagę – praktyczny przewodnik dzień po dniu

Następny

Dodaj komentarz