Marbella – transport miejski. Jak się poruszać?

22 kwietnia, 2024 Tagi , , , , , ,

Marbella – nadmorski kurort na wybrzeżu Costa del Sol jest jednym z najpopularniejszych miejsc w Hiszpanii na wakacje. Oczywiście w samej Marbelli jest wiele do zrobienia i zobaczenia, ale jest ona również doskonale skomunikowana z innymi hiszpańskimi miastami, a także z pięknym regionem Andaluzji. Jeśli planujesz odwiedzić Marbellę i zastanawiasz się nad dostępnymi opcjami transportu, ten wpis jest dla Ciebie!

Autobusy w Marbella – najważniejsze informacje

Sieć autobusowa w Marbelli, zarządzana przez CTSA-Portillo (część grupy Avanza Bus) zapewnia kompleksowe usługi. Mamy tutaj kilka tras dziennych i cztery nocne, łącząc kluczowe obszary w mieście. Co więcej, autobusy w Marbella mają stały rozkład jazdy. Przejazd kosztuje 1,18 € za pojedynczą podróż. Bilety można kupić na pokładzie bezpośrednio u kierowcy, najlepiej jednak dysponować odliczoną kwotą, może się okazać, że kierowca nie ma jak wydać reszty. Najpopularniejszą linią autobusową jest L1, która przejeżdża przez wszystkie ważne obszary w mieście. Autobusy te dojeżdżają także z i na lotnisko w Maladze. Bilet wtedy kosztuje 6,15 € w jedną stronę. Podróż trwa około 45 minut, a autobusy odjeżdżają częściej niż raz na godzinę z dworca autobusowego w Marbelli, znajdującego się obok La Canada. Bilety i rozkłady jazdy są dostępne na stronie internetowej Avanza https://malaga.avanzagrupo.com/en/destinations/marbella.

Najpopularniejsze trasy autobusowe w Marbella

Rozległa sieć autobusowa umożliwia wygodne i sprawne podróżowanie po całym regionie. Co czyni Marbellę popularnym wyborem wakacyjnym wśród turystów wypoczywających bez auta. Do najpopularniejszych tras należą:

  • Centrum Marbella – Puerto Banús

Trasa ta jest stosunkowo krótka, ponieważ Puerto Banús znajduje się zaledwie 5 km od centrum Marbelli. Podróż autobusem trwa zazwyczaj około 15-20 minut, w zależności od warunków drogowych.

  • Centrum Marbella – La Cañada

La Cañada to duże i bardzo popularne centrum handlowe położone na obrzeżach Marbelli. Podróż autobusem z centrum Marbella do La Cañada trwa zwykle około 10-15 minut.

  • Z centrum Marbelli do San Pedro i Estepony

San Pedro de Alcántara znajduje się bliżej Marbelli niż Estepona. Podróż autobusem z centrum Marbelli do San Pedro może zająć około 20-30 minut. W przypadku Estepony, która znajduje się dalej, w dół wybrzeża, podróż jest dłuższa. Najczęściej trwa około 40-60 minut, w zależności od konkretnej trasy autobusu i warunków drogowych.


A picturesque narrow street in Marbella old town, province of Malaga, Spain.
Malownicza wąska ulica na starym mieście w Marbelli, w prowincji Malaga, Hiszpania., licencja: shutterstock/By kellyshst

Taksówki z Marbella na lotnisko w Maladze

Ceny taksówek wahają się średnio od 65 € do 100 € i mogą się różnić w zależności od wybranej usługi oraz pory dnia lub nocy. Oczywiście mowa tutaj o tak długiej trasie, jaką jest transport z oddalonego o sporo kilometrów lotniska.

TAXISOL Taxi en Marbella, San Pedro Alcántara, Nueva Andalucia, Elviria

  • Telefon: +34 952 774 488
  • Standardowe usługi taksówkarskie, transfery lotniskowe oraz wycieczki.

Marbella Taxi

  • Telefon: +34 615 904 732
  • Transfery lotniskowe, przejazdy lokalne oraz długodystansowe.

Taxi Transfers Marbella Malaga Airport

  • Telefon: + 34 633 261 650
  • 24-godzinne usługi taksówkarskie, w tym wycieczki krajoznawcze oraz usługi executive car.
Puerto Banus beach at Marbella, Spain
Plaża Puerto Banus w Marbelli w Hiszpanii, licencja: shutterstock/By pavel+dudek

Katamarany Fly Blue

Inna opcją poruszania się w obszarze Marabelli są Fly Blue, który kursuje pomiędzy mariną Puerto Banús i portem w Marbella. Katamarany odpływają co godzinę zarówno z Marbelli, jak i Puerto Banús, codziennie od marca do listopada i oferują pasażerom panoramiczne widoki na miasto oraz górę La Concha. Ceny są równie atrakcyjne, ponieważ bilet w jedną stronę kosztuje 10 euro dla dorosłych i 6 euro dla dzieci, podczas gdy podróż w obie strony kosztuje 18 euro dla dorosłych oraz 10 euro dla dzieci.

Pociągi

Niestety nie ma bezpośredniego połączenia kolejowego do Marbelli z Malagi. Najbliższy dworzec kolejowy znajduje się w Fuengirola, do którego kursują pociągi linii kolejowej C-1 Cercanías z Malagi. Główny dworzec kolejowy w Maladze nosi nazwę María Zambrano Station i jest to centralny węzeł komunikacyjny na południowym wybrzeżu Hiszpanii. Aby dojechać do Marbelli z Malagi lub Fuengirola, musisz przesiąść się na autobus.

Czytaj także: Malaga – co zobaczyć i zwiedzić, hotele, noclegi, zabytki i atrakcje

autor: Magda Łydka

Poprzedni

Zwiedzanie Costa del Sol z dziećmi – co warto zobaczyć

Marbella – najciekawsze miejsca na instagramowe zdjęcia

Następny

Dodaj komentarz