Malaga – co zobaczyć i zwiedzić, hotele, noclegi, zabytki i atrakcje

25 marca, 2024 Tagi , , , , , , , , ,

Malaga to piękne miasto i jedno z najlepszych miejsc na wakacje w Hiszpanii. Z pewnością nie będziesz się tu nudzić – plaże, muzea, zabytki – jest co robić. Jeśli więc planujesz wakacje w Maladze, to zapoznaj się z naszym artykułem, w którym znajdziesz opis najważniejszych atrakcji, najpiękniejszych plaż oraz polecanych noclegów.

Malaga – co zobaczyć?

Alcazaba

Z pewnością atrakcją numer jeden w Maladze jest Alcazaba. Andaluzja jest pełna zabytków z czasów Maurów, a Alcazaba jest jednym z najlepszych przykładów ich architektury, które można podziwiać do dziś. Zbudowana pierwotnie w XI wieku Alcazaba pochodzi od arabskiego słowa oznaczającego cytadela. Co ciekawe, przy budowie Alcazaby wykorzystano niektóre z otaczających go rzymskich ruin (poszukaj marmurowych filarów podczas spaceru na szczyt wzgórza). Jest to jedna z najbardziej niezwykłych atrakcji turystycznych w Maladze.

Exterior view of the Alcazaba of Antequera (Málaga, Andalusia, Spain)
Widok zewnętrzny Alcazaby w Antequera (Malaga, Andaluzja, Hiszpania), licencja: shutterstock/By Leo+Ruiz

Teatr Rzymski w Maladze – Teatro Romano de Málaga

W pobliżu Alcazaby znajduje się Teatr Rzymski – Teatro Romano de Málaga. Wejście jest bezpłatne, więc jeśli masz czas, warto odwiedzić to miejsce. Teatr zbudowano w I wieku naszej ery i pełnił swoją funkcję aż do III wieku. Kiedy Malaga trafiła pod panowanie Maurów, Teatro Romano de Málaga popadł w ruinę i stał się kamieniołomem. Rzymski Teatr w Maladze odkryto dopiero w 1951 roku, ale całkowicie odsłonięto go dopiero w 1995 roku! Mówi się również, że Antonio Banderas, który dorastał w Maladze, występował w tym teatrze, gdy był dzieckiem.

The Roman theater of Malaga or Teatro Romano de Malaga is the archaeological remains of the theater of ancient Malacca in Malaga city, Spain
Teatr rzymski w Maladze, licencja: shutterstock/By saiko3p

Katedra w Maladze – Santa Iglesia Catedral Basílica de la Encarnación

Santa Iglesia Catedral Basílica de la Encarnación znajduje się w samym centrum miasta. Wejście na szczyt katedry jest jedną z najpopularniejszych atrakcji w Maladze i warto ją zrobić nie tylko dla widoków, ale także, aby dowiedzieć się więcej o historii miasta. Podobnie jak w przypadku Alcazaby, katedra oferuje bezpłatny audioprzewodnik, którego można słuchać podczas zwiedzania różnych części kościoła. Wąskie uliczki centrum Malagi prowadzą do wejścia do katedry, którą zbudowano w latach 1528-1782 na miejscu dawnego mauretańskiego meczetu. Architektura katedry łączy w sobie style barokowy i renesansowy, przy czym fasada jest prawie całkowicie barokowa, a wnętrze w stylu renesansowym.

Malaga, Spain,  view of the Renaissance architectures of the Malaga Cathedral (or Santa Iglesia Catedral Basílica de la Encarnación)
Malaga, Hiszpania, widok na renesansową architekturę katedry w Maladze, licencja: shutterstock/By Gimas

Gibralfaro

Kolejną z najważniejszych atrakcji Malagi, której nie można przegapić, jest wzgórze i twierdza Gibralfaro. Jeśli spędzasz wakacje w Maladze i nie masz wynajętego samochodu, czeka Cię dość długi spacer na szczyt. Z centrum miasta należy pokonać wiele schodów, więc zdecydowanie warto wybrać się na tę wizytę tak wcześnie, jak to możliwe, zanim zrobi się gorąco. Koniecznie załóż także wygodne buty do chodzenia. Zamek Gibralfaro znajduje się na górze o tej samej nazwie. Na szczycie tej góry znajdują się pozostałości małej fortyfikacji z czasów fenicko-punickich. Twierdzą, którą możemy dziś zobaczyć w większości zbudowano na polecenie Jusufa I w 1340 r. n.e. w celu poprawy obrony Malagi.

Mercado Central de Atarazanas

Centralny targ w Maladze to miejsce, które powinieneś odwiedzić, jeśli szukasz lokalnego jedzenia i produktów. Na stoiskach znajdziesz wszystko, od lokalnie uprawianych owoców po świeżo złowione ryby. Andaluzja jest jednym z największych producentów owoców w całej UE, dlatego też nie przegap miejsca, gdzie możesz kupić świeże owoce i warzywa. Oprócz tego, że jest to świetne miejsce na zakupy spożywcze, Mercado Central de Atarazanas jest znane jako jedno z najlepszych miejsc w Maladze na lunch z owocami morza.

Palmeral de Las Sorpresas

Palmeral de Las Sorpresas to bardzo fantazyjna nazwa głównej promenady portowej w Maladze. Przede wszystkim jest to wspaniałe miejsce na spacer o zachodzie słońca. Wzdłuż promenady rośnie mnóstwo palm (w rzeczywistości jest ich prawie 400!). Są tu także bary i małe restauracje, które ciągną się aż do latarni morskiej. Jest to również popularne miejsce dla rodzin z dziećmi dzięki ładnemu placowi zabaw.

Mercado Central de Atarazanas.
Atarazanas central food market in Malaga.
Rynek Centralny w Atarazanas, licencja: shutterstock/By Eva+Kasabi

Muzeum Picassa

Muzeum Picassa – Museo Picasso Málaga jest najpopularniejszą atrakcją turystyczną w Maladze, szczególnie wśród miłośników sztuki. 25 października 1881 roku w Maladze urodził się Pablo Ruiz. Później przyjął nazwisko swojej matki, Picasso. Malaga jest bardzo dumna z tego, że jest miejscem narodzin jednego z najbardziej wpływowych artystów na świecie, a muzeum można zwiedzać od 8 € za osobę, każdego dnia tygodnia. Muzeum posiada dużą kolekcję dzieł Picassa, które są prezentowane w sposób zarówno chronologiczny, jak i tematyczny, dzięki czemu widać zmiany w twórczości Picassa w ciągu jego życia.

Muzeum Malagi

Museo de Málaga, czyli Muzeum Malagi, mieści się w Palacio de Aduana – Pałacu Celnym. Palacio de Aduana był pierwotnym budynkiem celnym dla portu w Maladze, który zbudowano w 1791 roku (choć budowę ukończono dopiero w 1829 roku). Museo de Málaga otwarto w 2016 roku i jest ono zarówno muzeum archeologicznym, jak i muzeum sztuk pięknych. Muzeum jest szczególnie interesujące dla miłośników historii, ponieważ odtwarza historię miasta, która jest pełna historii sięgającej czasów rzymskich. Z ponad 17 000 artefaktów i eksponatów, jest to największe muzeum w Andaluzji i piąte co do wielkości w całej Hiszpanii.

Dzielnica Soho

Jeśli szukasz nieco awangardowego miejsca i chcesz napić się rzemieślniczego piwa, to jest to dzielnica, którą powinieneś odwiedzić. To miejsce, gdzie wspierana jest lokalna przedsiębiorczość. To tutaj można znaleźć klimatyczne bary, małe galerie należące do lokalnych artystów i inne sklepy rzemieślnicze, które wspierają lokalnych twórców. Rewitalizacja dzielnicy rozpoczęła się od mieszkańców. Podczas spaceru po okolicy można zauważyć ogromne murale, które pokrywają wiele tutejszych budynków. Projekty wspierające dzielnicę są obecnie finansowane również przez władze lokalne.

Malaga – najlepsze plaże

Plaże w Maladze są uznawane za jedne z najlepszych w Hiszpanii. W odległości krótkiego spaceru lub podróży autobusem od centrum Malagi znajduje się kilka naprawdę ładnych plaż. Playa La Malagueta to plaża w centrum miasta. To sprawia, że jest ona także najbardziej zatłoczona, szczególnie w szczycie sezonu. Ale łatwo do niej dotrzeć i jest bardzo długa, więc jest dużo miejsca, aby znaleźć odrobinę przestrzeni na ręcznik. La Malagueta oferuje również boiska do siatkówki, małą siłownię na świeżym powietrzu i plac zabaw dla dzieci. Jeśli szukasz nieco spokojniejszego miejsca, wybierz się na Playa Pedregalejo. Jest ona znacznie mniejsza i szybko zapełnia się w weekendy, ale jeśli odwiedzasz ją w ciągu tygodnia, możesz mieć ją prawie dla siebie. Inne plaże warte odwiedzenia, do których łatwo dotrzeć, to Playas del Palo oraz Playa de los Álamos.

Beautiful view of the beach with palm trees and in stone the name of Malagueta with the blue sea in the background, wonderful sunny day with a clear sky in Malaga Spain
Piękny widok na plażę z palmami i wyrytą w kamieniu nazwę Malagueta, licencja: shutterstock/By Foto+Para+Ti

Czym najlepiej poruszać się po mieście?

Malaga jest dość małym miastem i bardzo łatwo poruszać się po nim pieszo. Jeśli zatrzymasz się w hotelu lub apartamencie w centrum miasta, będziesz w stanie dojść pieszo prawie wszędzie. Jeśli chcesz dostać się na niektóre plaże w innych częściach miasta, warto skorzystać z komunikacji miejskiej, ponieważ sieć autobusowa jest bardzo dobrze zorganizowana. Warto skorzystać z Map Google, a następnie wybrać lokalizację docelową i dostępne opcje transportu publicznego. Dzięki temu dowiesz się dokładnie, gdzie znajduje się najbliższy przystanek autobusowy, o której godzinie ma przyjechać dany autobus, na którym przystanku wysiąść, a następnie gdzie iść, aby dostać się dokładnie tam, gdzie znajduje się dana atrakcja.

Jedzenie w lokalnym chiringuito

Chiringuitos to małe stoiska tuż przy plaży z plastikowymi stolikami i krzesłami w piasku. Inne przypominają restauracje z miejscami do siedzenia zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Wszystkie serwują naprawdę dobre owoce morza. Najpopularniejszym daniem, które można spróbować w Maladze, jest espetos. Espetos to lokalnie złowione sardynki, które są nabijane na coś, co wygląda jak miecz, a następnie grillowane na otwartym ogniu.
Są one chrupiące i lekko słone na zewnątrz oraz mięsiste w środku. Dodaj wyciśniętą cytrynę i delektuj się nimi z chlebem. Polecam odwiedzić następujące chiringuitos podczas wakacji w Maladze:

  • Chiringuito Picasso (P.º Marítimo Pablo Ruiz Picasso, Málaga-Este, 29016 Málaga, Hiszpania).
  • Chiringuito Mediterraneo (P.º Marítimo Pablo Ruiz Picasso, 71, Málaga-Este, 29016 Málaga, Hiszpania).
  • Chiringuito Tropicana (P.º Marítimo Pablo Ruiz Picasso, s/n, Málaga-Este, 29016 Málaga, Hiszpania).
Sardines espeto, squid and other fresh fish. Malaga style fish on stick barbecue prepared on olive tree firewoods on beach. Typical Malaga dish. Sunset in the background. Andalucia, Spain.
Sardynki espeto, kalmary i inne świeże ryby., licencja: shutterstock/By GworksPhotos

Czytaj także: Co warto zjeść, będąc w Maladze? Sprawdźmy przysmaki z Malagi!

Malaga – pogoda i temperatura w ciągu roku, kiedy jechać?

Ładna pogoda w Maladze pozwala cieszyć się przebywaniem na świeżym powietrzu o każdej porze roku. Panuje tu klimat śródziemnomorski z bardzo łagodnymi zimami oraz gorącymi latami. Malaga cieszy się dużą ilością słońca przez cały rok, ze średnią około 300 dni słonecznych. Położenie na wybrzeżu Costa del Sol sprawia, że Malaga jest idealnym miejscem na wakacje. Jest to także jedno z miast w Hiszpanii z największą liczbą godzin słonecznych. Średnia roczna temperatura w prowincji Malaga wynosi 23°C w ciągu dnia i 13°C w nocy, co stanowi jedną z najwyższych temperatur w Europie. W najzimniejszym miesiącu – styczniu, temperatura waha się od 12 do 20°C w ciągu dnia. Malaga doświadcza także jednej z najcieplejszych zim w Europie. Średnia temperatura w ciągu dnia w okresie od grudnia do lutego wynosi 17-18°C. Ze względu na bliskość Morza Śródziemnego, latem temperatury są łagodniejsze.

Czytaj także: Wiosna w Maladze – pogoda i temperatura wody

Jak dojechać do Malagi?

Malaga jest jednym z najłatwiej dostępnych miast w południowej Hiszpanii. Najlepszym sposobem na szybkie dotarcie do Malagi z Polski jest lot na lotnisko w Maladze lub lotnisko Malaga-Costa del Sol. Można tu dolecieć bezpośrednio z niemal każdego lotniska w Europie, w tym z Warszawy, Londynu, Manchesteru, Paryża, Dublina, Frankfurtu, Amsterdamu, Monachium oraz Madrytu. Jeśli podróżujesz z Hiszpanii, hiszpańska sieć kolejowa Renfe łączy Malagę z całym krajem. Możesz wsiąść w szybki pociąg AVE z Madrytu do Malagi oraz dotrzeć tam w dwie i pół godziny. Aby zarezerwować hiszpańskie pociągi z wyprzedzeniem, warto dokonać rezerwację bezpośrednio w Renfe – krajowej sieci kolejowej. Jeśli nie zależy Ci na konkretnych godzinach lub podróżujesz poza godzinami szczytu, możesz udać się na dworzec kolejowy i kupić bilet na ten sam dzień.

Malaga skyline at sunset with the ferris wheel and palm trees
Malaga, licencja: shutterstock/By AlbaJimenezAranda

Malaga – gdzie wynająć samochód?

Jeśli myślisz o wynajęciu samochodu w Maladze, niezależnie od tego, czy planujesz wynająć go z lotniska w Maladze, czy z centrum miasta nie powinieneś mieć z tym większego problemu. Wynajem samochodu w Maladze jest łatwy i wygodny oraz pozwala cieszyć się jednymi z najlepszych jednodniowych wycieczek po okolicy Malagi z większą elastycznością i zwykle w niższych kosztach. Wynajem samochodu to świetna opcja, niezależnie od tego, czy chcesz wyjechać poza miasto na hiszpański wypoczynek, czy też chcesz spędzić tydzień na plaży. Jeśli wynajmujesz samochód z lotniska, Wiber, Record Go i Solo to najlepsze opcje wynajmu samochodu w Maladze. Firmy te konsekwentnie otrzymują najlepsze recenzje, ponieważ oferują duży wybór aut i jedne z najlepszych cen. Możesz spodziewać się zadbanych pojazdów, doskonałej obsługi klienta oraz łatwego odbioru i zwrotu, dzięki czemu wynajem samochodu w Maladze nie zajmie więcej czasu niż to konieczne.

TOP 3 najlepsze noclegi dla rodzin z dziećmi w Maladze

Apartamentos Debambú

Jeśli szukasz najlepszego miejsca na nocleg z dziećmi w Maladze rozważ idealnie usytuowany obiekt Apartamentos Debambú, który znajduje się w pobliżu katedry w Maladze i zabytkowego centrum miasta. Oferuje on klimatyzowane apartamenty z telewizorem z do kanałów satelitarnych oraz darmowym WiFi. Każdy apartament ma nowoczesny i funkcjonalny wystrój. W kuchni znajduje się kuchenka mikrofalowa, lodówka oraz ekspres do kawy. Natomiast w łazience jest prysznic, bezpłatny zestaw kosmetyków, ręczniki i suszarka do włosów. W okolicy obiektu Apartamentos Debambúznajduje się wiele sklepów, barów i restauracji serwujących tradycyjne dania kuchni andaluzyjskiej oraz hiszpańskiej.

Casa de la Merced Suites

Casa de la Merced Suites to kolejne miejsce idealne na wakacje z dziećmi w Maladze. Obiekt ten znajduje się w centrum Malagi i oferuje klimatyzowane zakwaterowanie z dostępem do bezprzewodowego Internetu. Casa de la Merced Suites oddalony jest o niecałe 2 km od plaży San Andres i 6 minut spacerem od Alcazaba. Miejsce to oferuje również udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. Każdy apartament dysponuje w pełni wyposażoną kuchnią z kuchenką mikrofalową, sprzętem do prasowania oraz częścią wypoczynkową z sofą, a także telewizorem z dostępem do kanałów satelitarnych. Do dyspozycji Gości jest także lodówka, płyta kuchenna, przybory kuchenne, ekspres do kawy oraz czajnik. W każdym apartamencie znajduje się łazienka z suszarką do włosów i bezpłatnym zestawem kosmetyków.

Debambú Suites

Debambú Suites to przestronny apartament w centrum Malagi, który oferuje WiFi i klimatyzację. Obiekt oddalony jest o około 1,2 km od plaży La Caleta, 1,4 km od plaży San Andres oraz około 10 minut spacerem od Alcazaby. Apartament dysponuje częścią wypoczynkową z telewizorem, w pełni wyposażoną kuchnią, jadalnią oraz łazienką. Do dyspozycji Gości jest również kuchenka mikrofalowa, toster, lodówka, ekspres do kawy i czajnik. W apartamencie zapewniono pościel i ręczniki.

TOP 3 najbardziej luksusowe noclegi w Maladze

Only YOU Hotel Málaga

Only YOU Hotel Málaga to jeden z najbardziej luksusowych hoteli w Maladze. Oferuje on m.in.: centrum fitness, odkryty basen, restaurację oraz bar. Ten pięciogwiazdkowy hotel oferuje także obsługę pokoju, całodobową recepcję oraz bezpłatny dostęp do Internetu. Only YOU Hotel Málaga oddalony jest o niecałe 600 metrów od centrum miasta i o około 15 minut spacerem od plaży La Malagueta. Do dyspozycji Gości są luksusowo urządzone, klimatyzowane pokoje z biurkiem, ekspresem do kawy, sejfem, minibarem, telewizorem oraz łazienką z prysznicem. Niektóre pokoje dysponują tarasem, a z innych roztacza się widok na miasto.

Vincci Selección Posada del Patio

Pięciogwiazdkowy hotel Posada del Patio w centrum Malagi to kolejne luksusowe miejsce na nocleg w tym mieście. Oferuje on basen na dachu oraz bezpłatny bezprzewodowy dostęp do Internetu. Wszystkie pokoje wyposażone są w zestaw powitalny, sejf i telewizor. Pokoje odznaczają się nowoczesnym wystrojem i posiadają nowocześnie urządzoną łazienkę. Obiekt Vincci Selección Posada del Patio oferuje również ekskluzywne pokoje Essence, które mieszczą się na oddzielnym piętrze. Niektóre z usług oferowanych w tych pokojach obejmują codzienną butelkowaną wodę, krajową i międzynarodową prasę codzienną oraz prywatny taras. Dostępne są również przekąski i napoje.

Gran Hotel Miramar GL

Innym luksusowym miejscem wartym polecenia jest Gran Hotel Miramar GL, który mieści się w budynku pochodzącycm z XX wieku w pobliżu plaży La Malagueta. Ten położony przy plaży hotel oferuje centrum spa oraz sezonowy basen. Eleganckie pokoje z widokiem na plażę, ogród lub miasto są klimatyzowane i wyposażone w telewizor z dostępem do kanałów satelitarnych oraz bibliotekę multimediów. Wszystkie pokoje dysponują także łazienką z wanną, lustrem z zegarem oraz zestawem luksusowych kosmetyków.

TOP 3 noclegi w Maladze w przystępnej cenie

Debambú Atarazanas

Debambú Atarazanas oferuje zakwaterowanie w przystępnych cenach z balkonem w centrum Malagi. Obiekt znajduje się w pobliżu Alcazaby, Muzeum Szkła i Kryształu oraz dworca kolejowego w Maladze. Hotel oferuje widoki na miasto, słoneczny taras oraz bezpłatne WiFi na terenie całego obiektu. Klimatyzowane apartamenty obejmują część wypoczynkową, telewizor z dostępem do kanałów satelitarnych, kuchnię, jadalnię, sejf oraz łazienkę z prysznicem, suszarką do włosów i bezpłatnym zestawem kosmetyków. Do dyspozycji Gości jest również kuchenka mikrofalowa, lodówka, ekspres do kawy oraz czajnik.

AB Apartamentos Museum

AB Apartamentos Museum oferuje klimatyzowane apartamenty oraz apartamenty typu studio w przystępnych cenach, które znajdują się w pobliżu Muzeum Sztuki Carmen Thyssen w Maladze. Wszystkie apartamenty zostały nowocześnie urządzone. W salonie znajduje się telewizor oraz sofa. Aneks kuchenny wyposażony jest w kuchenkę mikrofalową, toster i przybory kuchenne. W łazience znajduje się suszarka do włosów, ręczniki, pościel i bezpłatny zestaw kosmetyków. W pobliżu AB Apartamentos Museum znajduje się wiele sklepów, restauracji oraz hiszpańskich barów tapas.

Hotel Sur Málaga

Hotel Sur Málaga znajduje się w centrum Malagi, w odległości krótkiego spaceru od Muzeum Picassa oraz targu Atarazanas. Ten elegancki hotel oferuje pokoje z częścią wypoczynkową oraz bezpłatne WiFi we wszystkich pomieszczeniach. Pokoje w hotelu Sur odznaczają się klasycznym wystrojem i wyposażone są w telewizor z dostępem do kanałów satelitarnych. W każdym z nich znajduje się także klimatyzacja oraz łazienka z prysznicem. Hotel Sur Málaga dysponuje całodobową recepcją z punktem informacji turystycznej, w którym Goście mogą uzyskać informacje na temat miasta. Na miejscu można również wypożyczyć samochód.

Więcej miejsc noclegowych znajdziesz w naszym artykule: Noclegi i hotele w Maladze – gdzie się zatrzymać?

autor: Magda Łydka

Poprzedni

Jakie pamiątki przywieźć z Malagi i co kupić? Oto propozycje!

Życie w Maladze – koszt utrzymania i ceny

Następny

Dodaj komentarz