Jakie pamiątki przywieźć z Malagi i co kupić? Oto propozycje!

20 marca, 2024 Tagi , , , , ,

Malaga jest jednym z najpopularniejszych miejsc turystycznych w południowej Hiszpanii. Corocznie gości ogromną liczbę odwiedzających z całego świata. Miasto jest popularne ze względu na swoją bogatą historię, piękne plaże oraz tętniącą życiem scenę kulturalną. Jednym z najlepszych sposobów, aby uczynić swoją podróż do Malagi bardziej niezapomnianą, jest zakupienie kilku pamiątek do domu. Jakie pamiątki przywieźć z Malagi i co kupić? W artykule znajdziesz nasze najciekawsze propozycje!

Ceramika

Jeśli jesteś miłośnikiem kolekcjonowania pięknie zdobionej ceramiki, to miasto Malaga ma głęboko zakorzenioną tradycję wytwarzania ceramiki „malagueño”. Wiele z tych ceramicznych przedmiotów jest ręcznie wykonana i ozdobiona kolorowymi wzorami przez doświadczonych garncarzy. Wszystkie z nich są inspirowane historią i kulturą regionu, dzięki czemu są niezwykle wyjątkowe. Jedną z najbardziej kultowych ceramicznych pamiątek w Maladze jest „azulejo„, czyli rodzaj malowanej płytki, która jest powszechnie stosowana w projektowaniu budynków i domów. Jeśli szukasz mniejszej i bardziej przystępnej cenowo ceramicznej pamiątki, możesz rozważyć zakup „botijo„, który jest tradycyjnym hiszpańskim dzbankiem na wodę. Dzbanki te są często ozdobione skomplikowanymi wzorami i są idealne do chłodzenia napojów podczas gorących letnich miesięcy.

Souvenir pottery
Beautiful white village typical of Andalusia.
Mijas, Malaga, Spain
pamiątki Malaga, licencja: shutterstock/By mmk_lab

Pamiątki związane z Pablo Picasso

Warto wiedzieć, że w Maladze urodził się Pablo Picasso, dlatego też w mieście tym ma swoją siedzibę Museo Picasso Málaga, gdzie można znaleźć duży wybór niektórych z mniej znanych dzieł artysty. Wizyta w tym Muzeum jest absolutną koniecznością w Maladze, jeśli jesteś miłośnikiem sztuki. Oznacza to również, że Malaga jest idealnym miejscem na zakup pamiątek związanych z Picassem. Niezależnie od tego, czy jest to zdjęcie przedstawiające ulubione dzieło, kolekcja książek o sztuce Pablo Picasso czy coś innego, z pewnością znajdziesz tu coś interesującego dla siebie.

Malaga (Hiszpania). Pomnik Pablo Picasso Brązowy w Plaza de la Merced, Malaga.
Malaga (Hiszpania). Pomnik Pablo Picasso Brązowy w Plaza de la Merced, Malaga. , licencja: shutterstock/By GworksPhotos

Figurki Nazarejczyków – Nazarenos

Andaluzja jest znana na całym świecie z obchodów Semana Santa, czyli Wielkiego Tygodnia poprzedzającego Wielkanoc. Malaga nie jest wyjątkiem, jeśli chodzi o te procesje. Co ciekawe, podczas obchodów Semana Santa, biorą udział setki tysięcy wiernych. Na największą uwagę zasługą tak zwani nazarenos, którzy odziani są w pokutne szaty – capirote, składające się między innymi z charakterystycznych stożkowych kapturów zakrywających głowy i twarze, a także z luźnych tunik przewiązanych w pasie sznurem. Podczas zwiedzania Malagi w trakcie Semana Santa, czyli Wielkiego Tygodnia warto kupić na pamiątkę małe figurki nazarenos – zakapturzonych postaci.

Słodki Turrón

Podczas spaceru po zabytkowym centrum Malagi z pewnością poczujesz słodki i uwodzicielski zapach turrón, który unosi się w powietrzu. Zapach ten przyciąga turystów jak magnes do różnych sklepów ze słodyczami. Ulegnij pokusie, jeśli sprzedawca podejdzie do Ciebie na ulicy z miską pełną turrón, aby zaoferować Ci darmowe próbki. Ale uważaj – jeden kęs i z pewnością będziesz chciał więcej! Turrón to bardzo popularne słodycze w Maladze. Poza tym turrón są powszechnie spożywane przez Malagueños w okresie świątecznym, ale słodycze te są dostępne w sprzedaży przez cały rok.

Sugar and Chocolate Turron or nougat with nuts. Traditional Spanish almond dessert on wood background. Christmas Torrone candy.
turron, hiszpania, licencja: shutterstock/By NickAlias

Piękna biżuteria

Jeśli jesteś miłośnikiem pięknej biżuterii, na pamiątkę wizyty zakup pięknie zdobiony naszyjnik, kolczyki lub bransoletkę. Warto wiedzieć, że Malaga ma długą historię złotnictwa. Wielu jubilerów czerpie inspirację z tradycyjnych andaluzyjskich wzorów. Jednym z popularnych stylów jest filigran, delikatna forma metaloplastyki, która jest popularna w tym w regionie od wielu wieków. Jeśli szukasz czegoś bardziej kolorowego, możesz rozważyć zakup biżuterii ze słynnym kamieniem turkusowym. Kamień ten jest znany ze swojego unikalnego niebiesko-zielonego koloru i jest często używany do produkcji biżuterii, takiej jak kolczyki, bransoletki czy wisiorki.

Wina z Malagi

Hiszpania słynie oczywiście także ze swoich win, ale Malaga ma odmiany nazwane na cześć samego regionu. Wina z Malagi należą do jednej z dwóch apelacji: D.O. Málaga i D.O. Sierra de Málaga. Pierwsza z nich, D.O. Málaga, obejmuje wina likierowe i słodkie, tradycyjne, wzmocnione białe wina, które świetnie nadają się do popijania przed lub po kolacji. Z kolei, wina D.O. Sierra de Málaga mogą być białe, czerwone lub różowe i obejmują szeroką gamę różnych rodzajów. Kiedy nadejdzie czas powrotu do domu, warto kupić butelkę lub dwie w jednej z wielu bodeg w mieście. Pamiętaj, tylko aby spakować ją do bagażu rejestrowanego, aby się nie stłukła lub nie została skonfiskowana przy kontroli bezpieczeństwa na lotnisku.

Sukienki i wachlarze do flamenco

Andaluzja to kraina flamenco, dlatego też w Maladze można znaleźć piękne zdobione sukienki flamenco. Jednak jeśli chcesz mieć prawdziwą sukienkę flamenco, nie kupuj jej w sklepach z pamiątkami, ponieważ są one słabej jakości. Polecamy odwiedzić małe sklepiki przy ulicy Cisneros lub Especerias. Tam znajdziesz prawdziwe sukienki flamenco. Suknie flamenco, które andaluzyjskie kobiety noszą podczas Feria, są zwykle wykonane ręcznie i z wysokiej jakości tkanin. Z tego powodu ich ceny zaczynają się od 200 euro w górę. Jeśli nie chcesz wydawać tak dużo pieniędzy, ale chciałbyś zabrać ze sobą pamiątkę przypominającą flamenco, kup na przykład kwiaty do włosów, kolczyki w stylu flamenco lub pięknie zdobiony wachlarz. Wachlarze są bardzo andaluzyjskim symbolem i w Maladze można znaleźć sklepy poświęcone wyłącznie tym przedmiotom, z dużą różnorodnością stylów, kolorów i motywów. Niektóre z nich są prawdziwymi dziełami sztuki.

Tradycyjne sukienki flamenco w domu w Maladze, Andaluzja, Hiszpania.
Tradycyjne sukienki flamenco w domu w Maladze, Andaluzja, Hiszpania., licencja: shutterstock/By jorisvo

Plakaty z walkami byków

Podczas zwiedzania Malagi, z pewnością zobaczysz wiele plakatów przedstawiających walki byków. Plakaty te znajdziesz praktycznie we wszystkich sklepach z pamiątkami w Maladze. Zazwyczaj przedstawiają one byka przechodzącego z gracją przez pelerynę matadora. Co więcej, mają różne rozmiary. Dodatkowo plakaty te zdobią również ściany niektórych z najbardziej tradycyjnych barów i restauracji w Maladze, przypominając o kluczowym znaczeniu walk byków dla historii i kultury południowej Hiszpanii.

Czytaj także: Wiosna w Maladze – pogoda i temperatura wody

autor: Magda Łydka

Poprzedni

Wiosna w Maladze – pogoda i temperatura wody

Malaga – co zobaczyć i zwiedzić, hotele, noclegi, zabytki i atrakcje

Następny

Dodaj komentarz