Jakie pamiątki przywieźć z Costa del Sol? Co warto kupić?

8 kwietnia, 2024 Tagi , , , ,

Costa del Sol jest jednym z najlepszych miejsc na zakupy pamiątek z Andaluzji i Hiszpanii. A zatem, jakie pamiątki przywieźć z Costa del Sol? Co warto kupić, podczas podróży? W naszym artykule znajdziesz kilka najciekawszych inspiracji, które z pewnością pomogą Ci w wyborze!

Lokalne słodycze

Świetnym rozwiązaniem mogą być lokalne słodycze, które w większości są przygotowywane z dodatkiem różnych orzechów. Najbardziej znaną słodkością jest turron, który powstaje z ubitych białek, miodu i orzechów. Jest to swego rodzaju odpowiednik chałwy. Ten przysmak można kupić w każdym supermarkecie i na każdym targu. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że w jest to słodycz, którą w Hiszpanii je się na święta.

Sugar and Chocolate Turron or nougat with nuts. Traditional Spanish almond dessert on wood background. Christmas Torrone candy.
Cukier i czekolada Turron lub nugat z orzechami. licencja: shutterstock/By NickAlias

Dodatkowo istnieje wiele rodzajów turronu, jednym z nich jest duro, który jest wytwarzany z całych migdałów i zawijany jest w jadalny papier ryżowy. Posmakuj, a potem wybierz produkt, który najbardziej Ci zasmakuje.

Wino Cartojal

Butelka jednego z charakterystycznych dla Malagi słodkich win to idealny prezent, który można zabrać do domu po wizycie w mieście. Istnieje wiele odmian białych, czerwonych i różowych do wyboru. Co ciekawe, wino Cartojal było pierwotnie produkowane na eksport, ale mieszkańcy Malagi szybko je pokochali i obecnie ten słodki alkohol jest dostępny na całym wybrzeżu Costa del Sol. Cartojal zwykle kosztuje od około ośmiu lub dziesięciu euro. Wino posiada charakterystyczną ładną różowo-białą etykietę, która ma na celu przypominać wspaniałe wakacje na „Wybrzeżu Słońca”.

Pięknie zdobione wachlarze i mantille

Mantille to hiszpańskie welony o trójkątnym kształcie, które wykonane są z jedwabiu i zwykle ozdobione wyszukanymi haftami. Są one częścią tradycyjnego stroju, który zakłada się podczas niektórych uroczystości i świąt. Warto też zdawać sobie sprawę, że mantille są symbolem elegancji i klasy, ponieważ dobra ręcznie robiona mantylka może kosztować nawet kilkaset euro! Warto również rozważyć zakup pięknie zdobionego wachlarza.

Portrait of young teenage girl in black dance dress, white shawl and pink carnations in her hair, dancing flamenco with a red fan. Concept of flamenco, dance, art, typical Spanish dance, fan.
wachlarz., licencja: shutterstock/By farinasfoto

Kastaniety i akcesoria do flamenco

Kastaniety są integralną częścią tańca flamenco. Z pewnością kastaniety będą przypominać o wakacjach na Costa del Sol przez wiele lat. Inna opcja to zakup delikatnej, ręcznie zdobionej chusty, która również jest ważną częścią stroju flamenco. Te pięknie wzorzyste akcesoria są dostępne w większości sklepów z pamiątkami na wybrzeżu Costa del Sol oraz w całej Andaluzji.

Portrait of young teenage girl in black dance dress, white shawl and pink carnations in her hair, dancing flamenco with castanets in her hands. Concept of flamenco, dance, art, typical Spanish dance.
kastaniety flamenco., licencja: shutterstock/By farinasfoto

Ręcznie zdobiona ceramika

Kolorowe rękodzieło to zawsze świetny prezent. Donice i misy z terakoty o jasnych barwach są podstawowym elementem wystroju zewnętrznego domów i balkonów w andaluzyjskich miastach i wioskach. Są one zazwyczaj przymocowane do bielonych ścian tradycyjnych domów i często wypełnione kolorowymi pelargoniami i innymi kwiatami. Ceramika z Costa del Sol również nadaje się na prezent, wnosząc odrobinę śródziemnomorskiego uroku do każdego domu lub ogrodu w Polsce. Wiele takich przedmiotów w Andaluzji ma arabskie wzory, co jest pamiątką po mauretańskiej historii miasta. Wadą kupowania ceramiki jest to, że jest krucha, więc będziesz musiał ją zapakować.

Colorful ceramic pots in Mijas, Andalusian town on the Costa del Sol. Spain
Kolorowe garnki ceramiczne w Mijas, andaluzyjskim miasteczku na Costa del Sol, Hiszpania,licencja: shutterstock/By amok

Lokalna oliwa z oliwek

Innym popularnym i jednocześnie niedrogim produktem, który można przywieźć z Costa del Sol jest doskonała oliwa z oliwek. Łagodny hiszpański klimat jest idealny do uprawy drzew oliwnych. Co więcej, istnieje wiele rodzajów oliwy z oliwek. Duży wybór naturalnej oliwy z oliwek dostępny jest na lokalnych targowiskach. W supermarketach najlepiej kupować oliwę tłoczoną na zimno, która dostępna jest w metalowych pojemnikach.

Variety assortment diverse of fresh healthy tasty green and black olives in white plastic bowls for sale on open street city market. Malaga, Spain
różne oliwki, licencja: shutterstock/By off

Wyroby skórzane

Hiszpańskie wyroby skórzane cieszą się popularnością ze względu na swoją jakość. Można zatem kupić piękne i wysokiej jakości portfele, paski, torby i wiele innych skórzanych produktów. Na szczególną uwagę zasługują klasyczne skórzane buty (zwłaszcza te wykonane ręcznie). Para takich butów będzie służyć przez wiele lat.

Miseczki do serwowania tapas

Jeśli chcesz przenieść odrobinę południowej Hiszpanii, to urocze terakotowe miseczki, w których często podaje się tapas, są doskonałym wyborem.

Tapas �¢?? Padron peppers, Deep fried pointed peppers, seafood and pork paella, Costa del Sol, Malaga Province, Andalucia, Spain, Western Europe.
tapas – pamiątki z Costa del Sol., licencja: shutterstock/By arenaphotouk

Patelnia do paelli

Jakie jeszcze pamiątki z Costa del Sol są warto uwagi? Świetnie sprawdzi się patelnia do paelli. Sprawdzi się, szczególnie jeśli lubisz serwować dania kuchni andaluzyjskiej. Będzie ona również ciekawie wyglądać zawieszona na ścianie w kuchni.

Jak więc widzisz, możliwości pamiątkę z Costa del Sol są spore z pewnością znajdziesz coś dla siebie.

autor: Magda Łydka

Poprzedni

Wynajem samochodu w Costa del Sol -tani wynajem samochodów

Costa del Sol – co zobaczyć i zwiedzić, hotele, noclegi, atrakcje

Następny

Dodaj komentarz