Jak zwiedzić Marbellę? Praktyczny przewodnik dzień po dniu

26 kwietnia, 2024 Tagi , , , ,

Marbella miejscowość leżąca na słonecznym wybrzeżu Costa del Sol kusi swoim urokiem, plażami i bogactwem atrakcji. Jednak podczas wakacji warto także zobaczyć inne atrakcje w samym mieście, jak i w okolicy! Niezapomniane wrażenia zapewnią Ci również historyczne zabytki, takie jak Castillo Sohail czy Castillo de Marbella. Miejscowość ta i całe wybrzeże Costa del Sol słynie również z doskonałej kuchni, więc nie zapomnij spróbować tradycyjnych potraw i pysznych tapas. Co warto zobaczyć podczas tygodniowych wakacji w Marbelli? W naszym artykule znajdziesz opis najciekawszych atrakcji, które warto zwiedzić podczas urlopu w tej malowniczej miejscowości. Oczywiście harmonogram ten jest wyłącznie naszą sugestią i możesz go dowolnie modyfikować wedle własnego uznania i preferencji.

Dzień 1. Casco Antiguo, Plaza de los Naranjos i Puerto José Banús

Stare miasto w Marbella – Casco Antiguo i Plaza de los Naranjos

Zwiedzanie starego miasta w Marbelli to obowiązkowa atrakcja dla każdego, kto chce poznać miasto poza luksusowym portem Puerto Banús i ekskluzywnymi klubami plażowymi. Stare miasto jest najładniejszym i wyjątkowym miejscem w Marbelli, oferującym andaluzyjską atmosferę i doskonałą kuchnię. Plaza de los Naranjos – Plac Pomarańczowy, powstał po chrześcijańskim podboju Marbelli i przejęciu tych terenów od Maurów w 1485 roku. Od tego czasu ten malowniczy plac jest sercem miasta, tętniącym życiem ośrodkiem życia miejskiego, w którym zarówno mieszkańcy, jak i turyści spotykają się, aby odpocząć, napić się kawy lub coś zjeść. Na placu znajdują się także dwa najważniejsze zabytki miasta: XVI-wieczny Ermita de Santiago, najstarszy kościół parafialny w Marbelli oraz Casa Consistorial, ratusz zbudowany w 1568 roku w stylu renesansowym. W centrum placu znajduje się także ładna renesansowa fontanna, otoczona drzewami pomarańczowymi, które posadzono tu w 1941 roku, nadając placowi jego nazwę.

Puerto Banús Marina, Marbella, Spain
Marina Puerto Banus w Marbelli, Hiszpania, licencja: shutterstock/By Kai_S

Marina – Puerto José Banús

Po odwiedzeniu starego miasta Marbella, popołudnie i wieczór warto spędzić na spacerze po Puerto Banús, który oddalony jest o około 10 kilometrów od starego miasta. Puerto Banús jest modną przystanią w Marbelli, gdzie cumują luksusowe jachty, natomiast stylowe restauracje i ekskluzywne butiki ciągną się wzdłuż całego nabrzeża. Możesz zjeść tu kolację, obserwując luksusowe jachty cumujące w pobliżu. Dzięki setkom miejsc do cumowania jachtów i innych łodzi Puerto Banús jest uważane za jedną z najlepszych marin jachtowych w całej Hiszpanii. Marina oferuje również wynajem łodzi, poza tym wiele wycieczek statkami wyrusza właśnie stąd. Jest to miejsce warte odwiedzenia, szczególnie po zmroku, gdy łodzie są pięknie oświetlone.

Dzień 2. Dzień plażowania: Playa Casablanca, Playa Real de Zaragoza i Playa de Venus

Playa de Venus

Ulubionym miejscem wśród osób spędzających wakacje w Marbelli jest plaża Playa de Venus. Znajduje się ona na końcu Avenida del Mar, tuż obok wszystkich niesamowitych rzeźb Salvadora Dali. Plaża w szczycie sezonu bywa zatłoczona, ale z pewnością znajdziesz tu odrobinę przestrzeni dla siebie i swojej rodziny.

Playa Casablanca

Drugi dzień wakacji w Marbelli to idealna okazja, aby zobaczyć piękne plaże w mieście i w okolicy. Co ciekawe, nazwa Marbella oznacza „Piękne Morze” i miasto zasługuje na to miano dzięki pięknym piaszczystym plażom. Kilka ładnych miejsc znajduje się w odległości krótkiego spaceru od historycznego centrum Marbelli. Poza tym większość publicznych plaż posiada toalety, przebieralnie oraz ratowników dyżurujących w okresie letnim. Playa Casablanca powinna znaleźć się na pierwszym miejscu plaż, które warto zobaczyć w Marbella. Delikatny piasek, wiele barów chiringuitos i obsadzana palmami promenada w pobliżu sprawiają, że obszar ten jest miejscem, które warto zobaczyć. Plaża w szczycie sezonu bywa zatłoczona, ale nie przepełniona.

View of beautiful beach with palm trees in Marbella near Puerto Banus marina, Andalusia, Spain
Widok na piękną plażę z palmami w Marbelli w pobliżu przystani Puerto Banus, Andaluzja, Hiszpania, licencja: shutterstock/By pkazmierczak

Playa Real de Zaragoza

Oprócz Playa Casablanca warto wybrać się na plażę Playa Real de Zaragoza. Plaża ta oddalona jest o niecałe 13 kilometrów od Marbelli i swoją nazwę zawdzięcza pobliskiej miejscowości. Ta długa na 1700 metrów i szeroka na 30 metrów jest jedną z najdłuższych i najlepszych plaż na wybrzeżu Marbelli. Spokojne i płytkie wody morskie sprawiają, że plaża ta jest idealnym miejscem dla rodzin z małymi dziećmi. Jak to często bywa na Costa del Sol, wejścia na plażę są wyraźnie oznakowane, dzięki czemu można do nich łatwo dotrzeć pieszo i samochodem.

Castle tower on beach near Estepona town on Costa del Sol, Spain
Wieża zamkowa na plaży w pobliżu miasta Estepona na Costa del Sol, Hiszpania, licencja: shutterstock/By pkazmierczak

Inne warte zobaczenia plaże to Guadalmina, Linda Vista oraz San Pedro Alcántara. Plaże te są doskonałym miejscem na wypoczynek dla rodzin z dziećmi. Poza tym te piaszczyste plaże są co roku nagradzane „Błękitną Flagą” ze względu na spokojne i bezpieczne wody, które są idealne do pływania.

Dzień 3. Iglesia de Nuestra Señora de la Encarnación, Paseo de La Alameda i Avenida del Mar

Kościół – Iglesia de Nuestra Señora de la Encarnación

Iglesia de Nuestra Señora de la Encarnación to najważniejszy kościół na starym mieście w Marbelli. Zbudowano go w XVI wieku na miejscu dawnego meczetu w Marbelli, na polecenie katolickich monarchów. W XVI-wiecznej Andaluzji powszechną praktyką było zastępowanie meczetów nowymi kościołami. Budynek ma plan przestronnej bazyliki ze sklepioną kolebkowo nawą główną i półkolistą absydą z korynckimi kolumnami. Wyróżniającą się cechą fasady są drzwi główne, wykute z ochry w stylu rokoko. Kościół można zwiedzać codziennie, za darmo. Msze odprawiane są tutaj przez cały tydzień, z dwoma nabożeństwami dziennie, od poniedziałku do soboty i kilkoma nabożeństwami w niedziele.

Parque de La Alameda: elegancki park z XVIII wieku

Parque de La Alameda to przyjemny park miejski, który łączy się z Paseo Marítimo wzdłuż wybrzeża. Przyjemnie jest tu spacerować po spędzeniu czasu na plaży. Dzięki licznym drzewom oraz palmom park jest doskonałym miejscem na odpoczynek od palącego słońca i upałów. W parku znajduje się kilka ścieżek spacerowych, ozdobne ławki zacienione pod palmami bananowymi oraz fontanny, takie jak Fuente Virgen del Rocio, którą zbudowano w 1762 roku.

Decorative tiled bench in Alameda Park, Marbella, province of Malaga, Costa del Sol, Andalusia, Southern Spain
Dekoracyjna ławka wyłożona kafelkami w parku Alameda, Marbella, prowincja Malaga, Costa del Sol, Andaluzja, południowa Hiszpania, licencja: shutterstock/By kazmulka

Avenida del Mar i rzeźby Salvadora Dalí

Jeśli jesteś miłośnikiem sztuki powinieneś znaleźć czas na spacer po Avenida del Mar. Z pewnością Cię zachwyci. Można tu też podziwiać rzeźby Salvadora Dalí wykonane z brązu i kilka rzeźb artysty Eduardo Soriano. Aleja dla pieszych znajduje się w miejscu, do którego niegdyś przyjeżdżali prominentni mieszkańcy, aby pochwalić się swoimi powozami. W latach 90. przestrzeń ta została przekształcona w nowoczesną promenadę i jest popularnym miejscem wśród mieszkańców, jak i turystów.

Dzień 4. Murallas del Castillo, Museo del Grabado Español Contemporáneo i

Iglesia del Santo Cristo de la Veracruz

Murallas del Castillo: Ruiny mauretańskiego zamku

Murallas del Castillo to pozostałości starej mauretańskiej cytadeli (ufortyfikowanego zamku oraz miasta). Te ogromne krenelażowe mury z dwiema wieżami są jedyną pozostałością cywilizacji muzułmańskiej w Marbelli. Mury pochodzą z X i XI wieku, z okresu mauretańskiego kalifatu. Zostały one odrestaurowane na początku 1735 roku i pozostają w dobrym stanie. Chociaż w obrębie murów nie ma nic do zwiedzania, zdecydowanie warto tam zajrzeć. Ogromne proporcje murów wskazują na wielkość starożytnej cytadeli.

view of the old town of Marbella with sierra blanca in the background
widok na stare miasto Marbella z Sierra Blanca w tle, licencja: shutterstock/By Antonio+Ciero+Reina

Iglesia del Santo Cristo de la Veracruz

W pobliżu Murallas del Castillo znajduje się kolejny zabytkowy budynek – kościół Iglesia del Santo Cristo de la Veracruz, który zbudowano w XVI wieku. Fasada kościoła posiada kamienne detale i ośmiokątny dach pokryty glazurowaną dachówką ceramiczną. Wnętrze jest skromne, z jedną nawą i wystrojem w stylu andaluzyjskim. Iglesia del Santo Cristo de la Veracruz znajduje się nieco na uboczu i nie jest popularnym miejscem na szlaku turystycznym w Marbelli, więc prawdopodobnie będziesz mieć to miejsce dla siebie.

Museo del Grabado Español Contemporáneo

To renomowane muzeum sztuki jest kolejną atrakcją dla miłośników sztuki. Muzeum znajduje się w eleganckim, renesansowym budynku w stylu gotycko-mudejarskim, zbudowanym w XVI wieku i zarejestrowanym jako chroniony zabytek historyczny. Wstęp do tego muzeum jest bezpłatny. Co ciekawe, jest to jedyne tego rodzaju muzeum w Hiszpanii, które poświęcone jest konserwacji i wystawie współczesnych rycin oraz hiszpańskich dzieł graficznych z XX i XXI wieku. Muzeum posiada bogatą kolekcję ponad 4000 dzieł sztuki. Wśród artystów reprezentowanych w stałej kolekcji znajdują się Goya, Miró, Picasso i Dalí. W muzeum często odbywają się także wystawy czasowe, organizowane we współpracy z innymi głównymi muzeami w Hiszpanii.

Dzień 5. Plaza Altamirano, Mezquita del Rey Abdul Aziz al Saud i Embarcadero

Plaza Altamirano

Piąty dzień wakacji w Marbella warto zacząć od spaceru po Plaza Altamirano, który doskonale oddaje historyczną atmosferę starego miasta. Ten uroczy brukowany plac wypełniony jest palmami, kawiarniami i restauracjami. Jest to doskonałe miejsce na poranną kawę. Urocze stare budynki posiadają klasyczne żelazne balkony ozdobione bugenwillą.

Mezquita del Rey Abdul Aziz al Saud: Meczet Marbella

Po kawie na starym mieście w Marbella czas na zobaczenie Mezquita del Rey Abdul Aziz al Saud, który był pierwszym meczetem zbudowanym od czasu chrześcijańskiej rekonkwisty Hiszpanii w XV wieku. Zbudowano go na polecenie księcia Salmana z Arabii Saudyjskiej w 1981 roku i jest wspaniałym przykładem współczesnej architektury andaluzyjskiej inspirowanej dziedzictwem Maurów. Meczet otoczony jest dobrze utrzymanymi śródziemnomorskimi ogrodami i zawiera kolekcję 30 000 woluminów bibliotecznych, które koncentrują się na studiach koranicznych. Meczet znajduje się około 10 minut na zachód od starego miasta w Marbelli, mniej więcej w połowie drogi do Puerto Banús.

Playa de Nagüeles i podziwianie zachodu słońca na Embarcadero

W pobliżu Mezquita del Rey Abdul Aziz al Saud znajduje się plaża Nagüeles, która ma około 1,5 km długości i dzięki falochronowi na zachodnim krańcu jest szersza niż inne w okolicy. Ze względu na ogromną popularność plaża ta jest prawie zawsze zatłoczona, szczególnie w szczycie sezonu wakacyjnego. Plaża Nagüeles jest także bardzo popularna wśród celebrytów, więc jeśli chcesz zobaczyć gwiazdy telewizji, to jest to plaża dla Ciebie. Warto odwiedzić ten odcinek wybrzeża tuż przed zmierzchem. Znajduje się tu drewniane molo dla małych łodzi, które należy do hotelu Marbella Club. Można po nim spacerować i podziwiać plażę, górę Concha oraz malownicze zachody słońca.

Promenade in Marbella along the Mediterranean Sea in Andalusia, Costa del Sol, Spain.
Promenada w Marbelli wzdłuż Morza Śródziemnego w Andaluzji, Costa del Sol, Hiszpania., licencja: shutterstock/By rognar

Dzień 6. Rezerwat przyrody Gibraltar, Skała Gibraltarska i Europa Point

Rezerwat przyrody Gibraltar i szczyt Skały Gibraltarskiej

Szóstego dnia wakacji na południu Hiszpanii warto wybrać się do Gibraltaru, oddalonego od Marbella o około 81 km. Gibraltar to brytyjskie terytorium zamorskie, które znane jest ze Skały Gibraltarskiej i żyjących tu makaków berberyjskich. Legenda głosi, że jeśli małpy kiedykolwiek opuszczą Gibraltar, zrobią to również Brytyjczycy. Biorąc jednak pod uwagę, że na wyspie żyje wiele tych zwierząt, taka ewentualność wydaje się mało prawdopodobna. Ale uwaga: choć te małpy są urocze, są dzikie i mogą dość boleśnie ugryźć. Ponadto od czasu do czasu lubią coś ukraść, więc należy uważać na swoje rzeczy, szczególnie telefony. Karmienie jest surowo zabronione. Najwyższy punkt Gibraltaru ma około 425 metrów wysokości i jest wart odwiedzenia. Na sam szczyt Skały Gibraltarskiej można dostać się kolejką linową Gibraltar Cable Car, która zapewnia niesamowite widoki na okolicę. Na szczycie znajduje się także armata, magazyn i maszynownia.

Jaskinia Świętego Michała

Wizyta na Gibraltarze nie byłaby kompletna bez zobaczenia pięknej Jaskini Świętego Michała. Jaskinia Świętego Michała leży na wysokości około 274 metrów nad poziomem morza i jest pełna wyjątkowych rozmiarów stalaktytów oraz stalagmitów. Co ciekawe, była ona schronieniem dla neandertalczyków ponad 40 000 lat temu. Podczas prac wykopaliskowych w czasie II wojny światowej odkryto Dolną Jaskinię Świętego Michała, a także małe podziemne jezioro. Warto tu także wybrać się na koncert do Jaskini Katedralnej.

Europa Point i polski akcent: Pomnik Władysława Sikorskiego w Gibraltarze

W najbardziej wysuniętym na południe punkcie półwyspu Gibraltar znajduje się Europa Point. Warto go odwiedzić ze względu na zabytkową XIX-wieczną latarnię morską Trinity Lighthouse, starą kaplicę Nuestra Señora de Europa (Sanktuarium Matki Bożej Europy) i imponujący meczet Kustosza Świętych Meczetów. Obszar ten to odrestaurowana fortyfikacja zbudowana w 1859 roku. Znajduje się tu również Studnia Zakonnic, starożytny podziemny zbiornik wodny i pomnik Władysława Sikorskiego – jednego z czołowych polskich generałów II wojny światowej, który zginął tutaj w katastrofie lotniczej w 1943 roku. Z tego miejsca roztaczają się także wspaniałe widoki na zatokę Algeciras i północne wybrzeże Afryki.

Gibraltar cannon. Gun in Giblartar
Giblartar, licencja: shutterstock/By Perszing1982

Dzień 7. Mercado Municipal de Marbella, Museo Ralli i pożegnanie z Marbellą

Mercado Municipal de Marbella

Ostatniego poranka warto wybrać się na lokalny targ Mercado Municipal de Marbella, który znajduje się w odległości krótkiego spaceru od starego miasta. Jest to targ miejski, który głównie koncentruje się na sprzedaży żywności. Znajdziesz tu stragany z owocami morza, a także stragany mięsne i kolorowe stragany warzywne, a także dostawców przypraw i serów. Można tu znaleźć niemal wszystko, także pamiątki.

Museo Ralli

Między Puerto Banús a starym miastem w Marbelli znajduje się Museo Ralli. Muzeum Ralli mieści się w całkowicie odnowionym budynku z 10 przestronnymi salami wystawowymi. Jest ono częścią Ralli Museums, grupy muzeów z innymi oddziałami w Punta del Este w Urugwaju, Santiago w Chile i Cezarei niedaleko Hajfy w Izraelu. Muzea Ralli szczycą się jedną z najlepszych na świecie kolekcji sztuki latynoamerykańskiej. W Marbella Museo Ralli można podziwiać obszerną kolekcję dzieł współczesnych artystów, z różnych krajów Ameryki Łacińskiej.

Czytaj także: Wakacje w Marbella – z biurem podróży czy na własną rękę?

Autorka: Magdalena Łydka – miłośniczka podróży, szczególnie tych na Bałkany. Copywriterka specjalizująca się w tematyce podróżniczej, która pracę w korporacji zastąpiła tworzeniem stron internetowych i podróżowaniem. Każdą wolną chwilę spędza w podróży z dobrą książką i notesem. Autorka kilku ebooków o Chorwacji, Bałkanach i Półwyspie Apenińskim. Ulubione miejsce do pracy: wyspa Korčula w Chorwacji.

Poprzedni

Gdzie zjeść w Marbella – najlepsze miejsca i adresy

Najciekawsze darmowe atrakcje w Costa del Sol – bezpłatne zwiedzanie

Następny

Dodaj komentarz