Nie ma lepszego miejsca na spędzenie tygodniowych wakacji w Hiszpanii niż Malaga. Stolica Costa del Sol z dużą ilością atrakcji i zabytków jest idealnym miejscem, aby odkrywać je w spokojnym tempie. Tydzień w Maladze pozwoli Ci zobaczyć największe atrakcje tego miasta, zrelaksować się na wybrzeżu, a nawet wybrać się na jednodniową wycieczkę po okolicy. Jeśli zastanawiasz się, jak spędzić tydzień w Maladze, w naszym artykule znajdziesz program wycieczki po tym mieście, który oczywiście możesz modyfikować według własnego uznania!
Dzień 1. Museo Picasso Málaga, Catedral de Málaga, Museo Automovilistico & de la Moda i tapas na zakończenie dnia
Museo Picasso Málaga
Rozpocznij swój pierwszy dzień wakacji w Maladze od odwiedzenia jednego z najpopularniejszych muzeów w Hiszpanii. Muzeum Picassa to idealne miejsce, aby dowiedzieć się więcej o tym słynnym malarzu, urodzonym w Maladze. Wizytę w Muzeum warto połączyć z odwiedzeniem w domu, w którym urodził się ten legendarny artysta. Dom narodzin Picassa znajduje się w odległości krótkiego spaceru od Museo Picasso Málaga. Mieszkańcy Malagi są bardzo dumni z tego, że w ich mieście urodził się jeden z najbardziej wpływowych artystów na świecie.
Catedral de Málaga
Stare miasto w Maladze jest zdominowane przez piękny kościół Catedral de Málaga – Santa Iglesia Catedral Basílica de la Encarnación de Málaga.). Pochodząca z XV wieku katedra w Maladze zastąpiła Wielki Meczet i jest uważana za klejnot hiszpańskiego renesansu. Można dostrzec również elementy barokowe, które dodano na przełomie XVII i XVIII wieku. Capilla del Rosario (trzecia kaplica w południowej nawie) ozdobiona jest obrazem Matki Boskiej ze Świętymi autorstwa Alonso Cano. W Capilla de los Reyes (pierwszej kaplicy chóru po prawej stronie) i na lewej ścianie znajdują się klęczące postacie monarchów katolickich autorstwa Pedro de Mena. W tej kaplicy znajduje się również figurka Matki Boskiej, którą król Ferdynand i Izabela Kastylijska zabierali ze sobą na kampanie wojskowe.
Museo Automovilistico & de la Moda
Jest to dość intrygujące miejsce, w którym można podziwiać klasyczne samochody i modę haute couture. W Museo Automovilistico & de la Moda znajduje się ponad 100 pojazdów i prezentowanych jest tu ponad 300 przykładów ekskluzywnej mody. Na terenie Muzeum znajdziesz znane i ekskluzywne marki modowe, począwszy od Chanel, Dior i Hermes, a skończywszy na samochodach Rolls Royce, Jaguar i Mercedes Benz. Museo Automovilistico & de la Moda usytuowane jest w odległości krótkiego spaceru od portu.
Tapas
Zakończ pierwszy z 7 dni w Maladze na degustacji tapas w jednej z lokalnych restauracji. W Hiszpanii tapas to coś więcej niż tylko jedzenie – to sposób na życie. Vino Mío to idealne miejsce na odpoczynek po dniu zwiedzania. Napijesz się tu doskonałego wina, zjesz smaczne tapas i zrelaksujesz się przy dźwiękach tradycyjnego pokazu flamenco.
Czytaj także: Gdzie zjeść w Maladze – oto najlepsze miejsca i adresy
Dzień 2. Port, Palmeral de Las Sorpresas i plaża Playa de la Malagueta
Port w Maladze
Słowo „port” może początkowo kojarzyć się z przemysłową stocznią. Ale chociaż port w Maladze jest jednym z największych i najważniejszych w Hiszpanii, obszar wokół niego jest wyjątkowo ładny. To sprawia, że jest to idealne miejsce na rozpoczęcie dnia nad brzegiem morza. Co więcej, cumują tu statki wycieczkowe, ale i pełno jest restauracji czy sklepów. Kilka obowiązkowych miejsc to Centre Pompidou Málaga i historyczna latarnia morska La Farola pochodząca z 1816 roku.
Palmeral de las Sorpresas
Palmeral de las Sorpresas to promenada portowa położona w samym sercu Malagi, którą warto zobaczyć. Miejsce to powstało w 2011 roku i znajduje się w miejscu dawnych silosów. Przestrzeń o powierzchni ponad 20 000 metrów kwadratowych przekształcono w miejsce pełne uroku z prawie 400 majestatycznymi palmami, od których zresztą pochodzi nazwa tej promenady.
Playa de la Malagueta
Nadszedł czas, aby udać się na plażę! W Maladze nie brakuje niesamowitych plaż. Najbardziej popularną i położoną najbliżej zabytkowego centrum miasta jest Playa de la Malagueta. Ta piękna miejska plaża oferuje rozległą piaszczystą i żwirową linię brzegową oraz promenadę Palmeral de las Sorpresas obsadzoną kołyszącymi się palmami. Udogodnienia na plaży Malagueta obejmują m.in.: bary z przekąskami, restauracje przy plaży, prysznice, plac zabaw dla dzieci oraz wypożyczalnie leżaków i parasoli, a także sprzętu do uprawiania sportów wodnych.
Czytaj także: Plaże w Maladze – gdzie się znajdują, jak dojechać
Chiringuitos i espetos
Bez względu na to, którą plażę w Maladze odwiedzisz, pamiętaj, aby zjeść espetos, gdy zgłodniejesz. Jest to popularny nadmorski przysmak, który można znaleźć tylko w Maladze i okolicznych miastach. Świeżo złowione sardynki są nabijane na szpadki, następnie grillowane oraz doprawione jedynie oliwą z oliwek i solą morską. To wszystko – tak proste, a jednocześnie tak pyszne! Espetos można znaleźć w każdym z chiringuitos (barów przy plaży) wzdłuż wybrzeża.
Dzień 3. Teatro Romano, Castillo de Gibralfaro i degustacja andaluzyjskich potraw w lokalnej restauracji
Teatro Romano
Trzeci dzień w Maladze zacznij od zobaczenia Teatro Romano. Ten dobrze zachowany teatr z czasów rzymskich jest bezpłatną atrakcją, który znajduje się po zachodniej stronie wzgórza Gibralfaro. Teatro Romano to obecnie ruiny starożytnego rzymskiego teatru z czasów cesarza Augusta. Jeśli nigdy nie widziałeś starożytnych rzymskich ruin, to z pewnością powinieneś odwiedzić to miejsce. Wejdź do środka i poświęć trochę czasu na zwiedzanie tego dobrze odrestaurowanego miejsca.
Castillo de Gibralfaro
Stojący dumnie na szczycie wzgórza Gibralfaro nad Alcazabą, Castillo de Gibralfaro to piękna średniowieczna mauretańska forteca. Zamek zbudowano w X wieku w miejscu fenickiej latarni morskiej. Nazwa pochodzi od słowa „gebel-faro” (arabskie i greckie słowa oznaczające „skałę latarni morskiej”). Castillo de Gibralfaro jest najbardziej znane z trzymiesięcznego oblężenia przez katolickich monarchów, Ferdynanda II Aragońskiego i Izabeli I Kastylijskiej. Co ciekawe, po chrześcijańskiej rekonkwiście król Ferdynand postanowił umieścić symbol Castillo de Gibralfaro na fladze Malagi, a także na fladze prowincji. Chociaż znaczna część twierdzy uległa zniszczeniu i tak warto odwiedzić to miejsce ze względu na historię oraz malownicze widoki na port. Najbardziej widocznymi pozostałościami twierdzy są ogromne stare mury obronne, które wznoszą się ponad drzewami. Wewnątrz tych murów obronnych znajdują się także dziedzińce typowe dla architektury islamskiej.
Czytaj także: Malaga – najciekawsze miejsca na instagramowe zdjęcia
Degustacja andaluzyjskich potraw
Dzień w Maladze warto zakończyć w jednej z lokalnych restauracji na degustacji andaluzyjskich potraw. Restauracja El Pimpi (Calle Granada, 62, 29015, Malaga) to popularna restauracja w Maladze, w której można cofnąć się w czasie i skosztować klasycznych lokalnych dań kuchni andaluzyjskiej. Restauracja mieści się w zabytkowym domu i serwuje obowiązkowe dania, takie jak lagostinos al pimpi (krewetki królewskie smażone w czosnku, przyprawach i oliwie z oliwek) czy salmorejo (chłodnik pomidorowo-czosnkowy).
Restaurante El Envero to kolejna andaluzyjska restauracja w Maladze, którą warto odwiedzić, aby smacznie zjeść. Warto zwrócić uwagę na świeże ryby i owoce morza wystawione w szklanych gablotach oraz udźce szynki jamon. W menu znajdują się dania z lokalnie złowionych owoców morza i ryb, a także doskonały wybór mięs.
Dzień 4. Alcazaba, Museo de Málaga i Museo Carmen Thyssen
Alcazaba de Málaga
Pierwotnie fortyfikacje zbudowano w tym miejscu w XI wieku na ruinach rzymskiego bastionu. Co ciekawe, muzułmańscy władcy miasta rządzili z tej cytadeli przez kilkaset lat. Forteca Alcazaba został zaprojektowany z trzema obwodami murów obronnych i pierwotnie posiadał 110 głównych wież oraz kilka mniejszych. Podczas wizyty w tym miejscu mozesz zobaczyć niektóre z pozostałych wież, w tym Torre de la Vela (wieża), Arco de Cristo (wejście) i imponującą Torre del Homenaje (wieża).
Alcazaba de Málaga to islamski klejnot architektoniczny z okresu Nasrydów, charakteryzujący się także skomplikowanymi detalami dekoracyjnymi i pięknymi terenami. Znajdują się tu zachwycające tarasowe dziedzińce ogrodowe z orzeźwiającymi fontannami i ozdobnymi basenami. Z niektórych punktów widokowych roztacza się malowniczy widok na morze. Należy pamiętać, że wejście do Alcazaba de Malaga znajduje się na dole pałacu. Aby dotrzeć na górę (i do wszystkich interesujących atrakcji), musisz przygotować się na wędrówkę pod górę po bruku przez część drogi i po schodach przez pozostałą część.
Museo de Málaga
Museo de Málaga mieści się w Palacio de la Aduana, czyli XVIII-wiecznej neoklasycystycznej rezydencji. Co ciekawe, Museo de Málaga obejmuje dwa muzea: Muzeum Sztuk Pięknych i Prowincjonalne Muzeum Archeologiczne. Muzeum Sztuk Pięknych oferuje kolekcję dzieł sztuki z XIX-wieku, a także słynne dzieła hiszpańskich artystów, między innymi Bartolomé Esteban Murillo, Francisco de Goya, Luis de Morales, Diego Velázqueza, Francisco de Zurbarán, Ramón Casas, Enrique Jaraba oraz Joaquín Sorolla y Bastida. Muzeum prezentuje również dwa najwcześniejsze dzieła Picassa. Natomiast Prowincjonalne Muzeum Archeologiczne prezentuje rzymskie antyki, kolekcję ceramiki hispanoarabskiej oraz modele zamku.
Museo Carmen Thyssen Málaga
W centrum starego miasta w Maladze, w eleganckim Palacio de Villalón, który zbudowano na ruinach rzymskiej willi z I w.n.e ma swoją siedzibę Museo Carmen Thyssen Málaga. Stała kolekcja muzeum słynie z dzieł sztuki z XIX i XX wieku, głównie malarzy hiszpańskich, ze szczególnym uwzględnieniem dzieł sztuki z regionu Andaluzji. Stała kolekcja prezentuje również obrazy europejskich mistrzów od XIII do XVIII wieku.
Dzień 5. Zakupy w Mercado de Atarazanas, barwna dzielnica Soho i Museo del Vidrio y Cristal de Málaga
Mercado de Atarazanas
Piąty dzień wakacji w Maladze warto rozpocząć od zakupów w Mercado de Atarazanas. Nawet jeśli nie planujesz zakupów, to warto się tu wybrać. Ta islamska brama w kształcie podkowy pochodzi z XIV wieku i jest jedyną pozostałością po starej mauretańskiej stoczni. Ale jeszcze bardziej przyciąga wzrok ciekawy witraż przedstawiający historyczne obrazy miasta. Samą halę targową zbudowano w XIX wieku i w latach 70. budynek całkowicie odnowiono. W tym przestronnym budynku targowym możesz kupić świeże owoce, warzywa, ryby, mięso i sery. Jeśli wynajmujesz w Maladze apartament z aneksem kuchennym, warto wybrać się tu wcześnie rano, aby kupić lokalnie złowione ryby, a następnie przygotować z nich obiad.
Dzielnica Soho
Soho to dzielnica Malagi, pobliżu Puerto de Málaga (portu), która znana jest z kolorowej sztuki ulicznej. Niektóre z murali w Soho zostały stworzone przez znanych na całym świecie artystów graffiti. Największe z nich można znajdują się na wysokich budynkach znajdujących się na południe od Centrum Sztuki Współczesnej w Maladze. Soho, będące atrakcją kulturalną samą w sobie. W pierwszą sobotę każdego miesiąca w dzielnicy Soho odbywa się targ Made in Soho, na którym można kupić odzież vintage oraz dzieła sztuki lokalnych twórców.
Museo del Vidrio y Cristal de Málaga
Muzeum Szkła i Kryształu w Maladze ma bogatą kolekcję wyrobów szklanych, od starożytności po czasy współczesne. Dostępne są tu artefakty fenickie, greckie, rzymskie i bizantyjskie, a także przykłady XIX-wiecznych witraży i XX-wiecznych dzieł Art Deco. Muzeum mieści się w pięknie odrestaurowanym i umeblowanym XVIII-wiecznym budynku, zawierającym nie tylko kolekcję ponad 3000 szklanych przedmiotów, ale także antyki, obrazy i dekoracje.
Dzień 6. Parque Natural Montes de Málaga
Parque Natural Montes de Málaga
Czas nieco oddalić się nieco od wybrzeża i wybrać się do Parku Przyrody Montes de Malaga, Co prawda to jeden z mniej znanych parków górskich w okolicy, ale to właśnie czyni go najlepszym miejscem na ucieczkę od tłumów na plażach Malagi i Costa del Sol. Do wyboru jest kilka malowniczych szlaków, które prowadzą do punktów wiokowych. Obejmują one zarówno łatwe szlaki przez gaje oliwne, jak i bardziej wymagające trasy dla zaawansowanych piechurów. Podczas wycieczki warto wybrać się na jeden ze szlaków:
- Mirador de Pocopan (8 km pętla) – to prawdopodobnie najsłynniejszy szlak w parku Montes de Malaga, który poprowadzono przez lasy eukaliptusowe i sosnowe do odległej chaty wysoko nad pasmem górskim.
- Mirador El Cochino (2,5 km pętla) – stosunkowo łatwy i krótki szlak. Oferuje rozległe widoki na Costa del Sol i Malagę w oddali.
- Venta El Detalle (10 km pętla) – szlak ten oferuje niesamowite widoki na północ, w głąb andaluzyjskich gór.
Jardín Botánico-Histórico La Concepción
W drodze powrotnej z Parku Przyrody Montes de Malaga warto zatrzymać się jeszcze w Jardín Botánico-Histórico La Concepción (Cam. del Jardin Botanico, 3, Cdad. Jardín, 29014 Málaga). Wspaniałe tereny ogrodu wypełnione są śródziemnomorską, tropikalną i subtropikalną florą. Co ciekawe, gatunki roślin występujące w ogrodach pochodzą z całego świata. W tym charakterystycznym ogrodzie znajdują się również fontanny, wodospady i elementy neoklasyczne. Dodatkowo w uroczym zakątku ogrodu La Concepción znajduje się kawiarnia z miejscami do siedzenia na świeżym powietrzu. Na miejscu znajduje się również sklep z pamiątkami.
Czytaj także: 10 atrakcji w Maladze, które koniecznie musisz zobaczyć
Dzień 7. Marbella: Casco Antiguo, plaże i Muralla Urbana de Marbella
Ostatniego dnia wakacji w Maladze polecamy wybrać się wycieczkę wzdłuż Costa del Sol do Marbelli. To modne miasto położone jest wzdłuż malowniczej części wybrzeża Costa del Sol, z pasmem górskim Sierra Blanca w tle. Wysadzane palmami promenady zachęcają mieszkańców i turystów do powolnych spacerów, natomiast kluby plażowe oraz pola golfowe zaspokajają potrzeby ekskluzywnej klienteli. Plaże i urocze historyczne centrum – Casco Antiguo to główne atrakcje tego miejsca. Historyczna Marbella to czarujące stare mauretańskie miasto pełne bielonych domów, brukowanych uliczek i zacienionych drzew.
Plaza de los Naranjos w Marbelli
Na uroczym starym mieście w Marbelli – Casco Antiguo znajduje się plac Plaza de los Naranjos. Jest to miejsce, gdzie mieszkańcy i turyści przychodzą, aby się zrelaksować. Plaza de los Naranjos najpiękniej prezentuje się wiosną, gdy kwitną i pachną drzewa pomarańczowe. Znajdują się tutaj także zabytki takie jak Casa Consistorial, który zbudowano w 1572 roku i najstarszy kościół parafialny w Marbelli – XVI-wieczny Ermita de Santiago.
Playa Casablanca
Warto wiedzieć, że nazwa Marbella oznacza „Piękne Morze” i miasto zasługuje na to miano dzięki pięknym piaszczystym plażom. Kilka z nich znajduje się w odległości krótkiego spaceru od historycznego centrum Marbelli. Większość publicznych plaż posiada toalety i ratowników dyżurujących w okresie letnim. Playa Casablanca jest jedną z najpiękniejszych. Piękny piasek, liczne chiringuitos i wysadzana palmami promenada sprawiają, że obszar ten jest miejscem, które warto zobaczyć. Plaża w sezonie bywa zatłoczona, ale nie przepełniona.
Muralla Urbana de Marbella
Muralla Urbana de Marbella (Pl. Castillo, 11, 29601 Marbella) to pozostałości starej mauretańskiej cytadeli w Marbelli. Te ogromne krenelażowe mury z dwiema wieżami są jedyną pozostałością cywilizacji muzułmańskiej w tym mieście. Mury pochodzą z X i XI wieku, z okresu mauretańskiego kalifatu. Odrestaurowano je na początku 1735 roku. Chociaż w obrębie murów nie ma zbyt wielu atrakcji do zwiedzania, zdecydowanie warto tam zajrzeć.
Tak oto ostatni dzień kończy wakacje w Maladze. Oczywiście to tylko przykład jak można spędzić czas. Ze spokojem wystarczą Ci jakieś 3-4 dni, a resztę możesz poświęcić na plażowanie lub podróżowanie po okolicznych miejscowościach.