Czy warto jechać do Malagi w zimie? Sprawdźmy!

8 kwietnia, 2024 Tagi , , , , ,

Wyobraź sobie taką oto sytuację. Siedzisz sobie w kawiarence w krótkim rękawku na świeżym powietrzu, w promieniach słońca i pijesz pyszną kawę. Spoglądasz na telefon, aby się upewnić, jaki dzisiaj dzień? 15 stycznia… w Polsce pewnie śniegi. Czy to możliwe?! Witaj w hiszpańskiej Maladze, gdzie nawet zimą świeci słońce i jest bardzo przyjemnie. Ten artykuł dedykujemy wszystkim tym, którzy chcą się wybrać w miesiącach zimowych do Malagi, ale nie wiedzą, co spakować do walizki. A zatem sprawdźmy, czy warto jechać do Malagi w zimie!

Malaga pogoda listopad

Prawda jest taka, że słońce w Maladze świeci przez większość roku. Listopad, u nas zazwyczaj chłodny i ponury, kojarzący się z niesławną „jesienną deprechą”, w przypadku Malagi jest miesiącem całkiem ciepłym i przyjemnym. Na osi termometru można zobaczyć nawet 20 stopni Celsjusza, a jedynym problemem mogą być całkiem czasami opady deszczu.

Malaga jest oczywiście położona nad Morzem Śródziemnym, więc turyści z radością pluskają się na plażach Costa del Sol. W listopadzie woda nadal jest cudowna – 20 stopni zachęca do skorzystania z jednej z 16 tutejszych plaż. To wspaniały czas, by spróbować także owoców morskich w nadmorskich restauracjach, których tutaj bez liku.

A promenade near Malagueta beach, Malaga city, Spain
promenada w pobliżu plaży Malagueta, miasto Malaga, Hiszpania, licencja: shutterstock/By Roberto+Sorin

Malaga pogoda grudzień

Grudzień charakteryzuje się nadal wysoką temperaturą (20 stopni w porywach), ale bywają okresy chłodne, zwłaszcza nocami. Zwiększa się przy tym wilgotność powietrza, pojawia się więcej zachmurzeń nieba i opadów. Wzmagają się wiatry znad akwenów wodnych. No właśnie, woda w morzu jest także zimniejsza – około 16 stopni.

Nie znaczy to oczywiście, by z automatu odpuszczać wakacje w grudniu. Jest wtedy mniej turystów, a to zawsze plus, bo i ceny robią się korzystniejsze. Grudzień to idealny czas na zwiedzanie miasta i okolic. Można tutaj obejrzeć Alcazabę, ruiny rzymskiej twierdzy, okupowanej później przez Arabów. Walory edukacyjne będzie miał spacer do Teatru Rzymskiego w Maladze i XVI wiecznej Katedry. Miłośnicy sztuk pięknych zechcą pewnie odwiedzić dom Pablo Picassa.

Malaga pogoda styczeń

Od stycznia robi się znacznie pogodniej. Zaczyna dominować klimat śródziemnomorski, a to oznacza łagodne temperatury i mnóstwo suchych dni. Opady zdarzają się przelotnie i trwają krótko. Na termometrze w najcieplejsze dni nawet 22 stopnie Celsjusza, a wiatr umiarkowany i stabilny.

Nie jest to pewnie jeszcze „pogoda na bikini”, ale zawsze można się cieszyć długimi spacerami po plaży. Ożywa natomiast na całego życie barowe miasteczka – oczywiście kawiarenki pod gołym niebem (patrz wstęp artykułu) są na porządku dziennym. Ponieważ jest o wiele mniej chmur na niebie, poprawia się znacznie widoczność. To wymarzony czas, by ruszyć do pięknych miejsc widokowych. Przykładem niech będzie Zamek Gibralfaro na miejskim wzgórzu, wzniesiony w XV wieku przez muzułmańskich władców. Znajduje się tutaj rampa widokowa i widoki przyspieszają tętno serca! Jest też tutaj stylowa latarnia morska.

Malaga pogoda luty

W lutym Malaga jest coraz jaśniej oświetlana promieniami słońca. Znacznie spada szansa opadów atmosferycznych. Najniższe temperatury w ciągu dnia to wartości rzędu 18 stopni Celsjusza. Całkiem komfortowo!

Ponieważ woda w morzu nadal nie rozpieszcza turystów ( max 15 stopni), to może warto wybrać się w lutym na główne targowisko miejskie i poszukać pamiątek. Mercado Central de Atarazanas to miejsce iście magiczne, a kupić tutaj można w zasadzie wszystko. Przy okazji, trzeba po prostu przystanąć przy stoisku spożywczym i spróbować kultowego, hiszpańskiego tapas, bardzo smacznej przekąski.

Malaga pogoda marzec

Koniec zimy jest niezwykle uprzejmy dla turystów odwiedzających wówczas to urokliwe, nadmorskie miasteczko. Deszcz pada niezwykle rzadko, a jeśli już pada, to jest go niewiele. Temperatury dobowe częściej już przekraczają wartość 20. Jednak woda będzie jeszcze dość chłodna. Wczesna wiosna kocha długie spacery! Warto więc odwiedzić szlak pieszy El Caminito del Rey („ścieżka Króla”), który ciągnie się malowniczo wśród stromych ścian wąwozu wapiennego w pobliskim Parku Narodowym. Niegdyś było tu wyjątkowo niebezpiecznie, ale po renowacji szlak jest jak najbardziej przyjazny turystom.

Czy warto jechać do Malagi w zimie?

Oczywiście, że tak! Głównie po to, by uciec przed ponurą pogodą zimowa w Polsce. Najlepiej celować chyba w miesiące po Nowym Roku, gdyż w listopadzie i grudniu niebo tamtejsze ma spore skłonności do chmurzenia. Ale nawet wtedy jest co w Maladze robić. Udanych wakacji w Hiszpanii!

Czytaj także: Pogoda i temperatura w Maladze w ciągu roku

Poprzedni

Adresy szpitali w Maladze – co warto wiedzieć?

Malaga – najciekawsze miejsca na instagramowe zdjęcia

Następny

Dodaj komentarz