Turyści przyjeżdżają do Malagi z różnych powodów: fantastycznego, letniego klimatu panującego praktycznie przez cały rok, wspaniałej andaluzyjskiej gościnności, występów flamenco, a także, co nie mniej ważne, niepowtarzalnej kuchni. Oferta kulinarna w Maladze jest przepyszna i niezależnie od tego, czy szukasz tradycyjnych smaków, czy odważnych fuzji, to miasto z pewnością zaskoczy Twoje podniebienie. Co warto zjeść, będąc w Maladze? Poniżej znajdziesz listę najpopularniejszych dań, które warto zjeść poznaj więc przysmaki z Malagi.
Espeto
Espeto to typowe danie z prowincji Malaga, w południowej Hiszpanii, które przygotowuje się z ryb (tradycyjnie sardynek) grillowanych na cienkich i długich prętach. Początki tej hiszpańskiej tradycji grillowania sardynek sięgają końca XIX wieku, kiedy to rybacy nabijali nadwyżki ryb na szpadki i grillowali je w małych łódkach. Nowoczesna metoda polega zazwyczaj na umieszczeniu 6 sardynek na szpikulcu, doprawieniu ich solą morską, a następnie grillowaniu nad otwartym płomieniem ogniska z drewna oliwnego. Gdy sardynki są w pełni upieczone i nabierają złotego koloru na zewnątrz, skrapia się je oliwą z oliwek i sokiem z cytryny. Mówi się, że sardynki są najlepsze od maja do sierpnia, kiedy są nieco bardziej tłuste, co zwiększa ich walory smakowe. W wielu barach na plaży w Maladze espetos podawane są z napojami bezalkoholowymi, piwem, sangrią lub koktajlem Tinto de verano.
Gazpachuelo
Gazpachuelo to hiszpańska zupa wywodzącą z Malagi. Pierwotnie było to danie dla ubogich przyrządzane przez lokalnych rybaków. Na początku robili je oni z ryb, wywaru rybnego, majonezu, ziemniaków, czosnku, żółtek jaj oraz octu winnego. Z czasem do zupy zaczęto dodawać krewetki i małże. Obecnie gazpachuelo jada się najwięcej zimą.
Porra Antequerana
Porra Antequerana to kolejna hiszpańska zupa pochodząca z miasta Antequera, leżącego w prowincji Malaga. Pierwotnie zupa była podawana na ciepło i była przygotowywana ze starego chleba, pomidorów, oliwy z oliwek, czosnku, warzyw, kawałków szynki, jajek na twardo oraz innych składników, które chłopi mieli pod ręką. Składniki przecierano na zupę za pomocą moździerza (porra) i tłuczka. Z czasem zupę zaczęto podawać na zimno, zwykle jako przystawkę lub tapas. Obecnie istnieje wiele wariacji na temat porra Antequerana, w tym takie z dodatkiem tuńczyka.
Ajoblanco
Ta andaluzyjska zupa migdałowa na zimno uznawana jest za prekursor gazpacho. Prawdopodobnie powstała w średniowieczu, zanim pojawiły się pomidory i papryka. Ajoblanco tradycyjnie składało się z puree z czerstwego chleba, wody, dużej ilości świeżego czosnku i migdałów. Jednak nowoczesne przepisy często zawierają również składniki, takie jak mleko czy zielone winogrona. Jeśli są dostępne, zawsze używaj migdałów Marcona do przygotowania ajoblanco. Jest to idealna przystawka na letni lunch. Co więcej ta kremowa zupa najlepiej smakuje dobrze schłodzona, skropiona oliwą z oliwek oraz posypana prażonymi migdałami.
Caldillo de pintarroja
Caldillo de pintarroja to hiszpańska zupa z owoców morza pochodząca z Malagi. Zazwyczaj przygotowuje się ją z połączenia ryby koleń, czosnku, chleba, migdałów, małży, ostrej papryki, pomidorów, mięty, soku z cytryny, szafranu, wina, oliwy z oliwek oraz soli. Migdały, chleb i czosnek smaż na złoty kolor, a następnie mieszaj z gotowanymi i obranymi ze skórki pomidorami, ostrą papryką oraz winem. Ryba jest gotowana oddzielnie, a następnie mieszana z resztą składników oraz szafranem. Całość jest krótko gotowana, a jeśli jest zbyt ostra, możesz dodać odrobiny soku z cytryny. Caldillo de pintarroja jest szczególnie popularna zimą.
Estofado de carne de lidia
Estofado de carne de lidia to kolejne danie pochodzące z Malagi. Przygotowuje się je z duszonej wołowiny, boczku lub jamón serrano, czerwonego wina, bukietu garni, ziaren pieprzu, selera, marchwi, cebuli, czosnku, oliwy z oliwek oraz mąki. Danie to nazywano również „gulaszem z byka”, ponieważ carne de lidia oznacza mięso z walki byków. Mięso jest nieco twarde, ale nadaje się na gulasz. Mięso kroi się w kostkę, obtacza w mące i smaży na oliwie z oliwek. Następnie dodaje się pozostałe składniki do garnka i dusi, aż mięso stanie się miękkie. Często podaje się z ryżem lub tłuczonymi ziemniakami.
Ensalada Malagueña
Ensalada Malagueña lub ensalada cateta to tradycyjna hiszpańska sałatka pochodząca z Malagi. Ta zimna sałatka jest zwykle przygotowywana z połączenia ziemniaków, gotowanych jajek, plasterków pomarańczy, cebuli lub szalotki, dorsza, oliwek, oliwy z oliwek, octu sherry i soli. Ziemniaki gotujesz (obrane lub nieobrane) i kroisz. Dorsza należy upiec albo ugotować, a potem rozdrabniać w misce z ziemniakami, a następnie mieszany z posiekaną cebulą lub szalotką, oliwkami, plasterkami pomarańczy i plasterkami jajek na twardo. Po wymieszaniu sałatka jest doprawiana solą i polewana oliwą z oliwek i octem sherry. Jak zatem widzisz przysmaki z Malagi mogą mocno zaskoczyć swoim połączeniem.
Smażona ryba z Malagi – Fritura Malagueña
Fritura Malagueña to hiszpańska potrawa pochodząca z Malagi. Danie przygotowuje się z owoców morza, takich jak skorupiaki i małych ryb. One są natomiast obtaczane w mące i smażone na oleju do uzyskania chrupiącego oraz złocistego koloru. Do przyrządzania używa się mniejszych odmian ryb, aby nie martwić się o ości. Po usmażeniu ryby i owoce morza podaje się z sokiem z cytryny oraz sałatką z pieczonej papryki. Do smażenia ryb zawsze przydaje się oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia. Smażyć można kalmary, łososie, makrele, krewetki, mątwy i boquerones (smażone sardele). Dobrze połączyć z butelką piwa.
Plato de los montes de Malaga
Plato de los montes de Malaga to właściwie talerz z przysmakami. Aby przygotować taki talerz, zwykle wypełnia się go smażonymi jajkami, smażonymi ziemniakami, kiełbaskami, takimi jak morcilla i chorizo, pieczoną zieloną papryką oraz mieszanką smalcu, papryki i przypraw znaną jako manteca colorá. To ciężkie danie jest szczególnie popularne podczas zimowych weekendów w ventas (górskich restauracjach) w górach otaczających Malagę. To danie zazwyczaj jest najtańszym daniem w menu i zaleca się, aby połączyć je z zimnym piwem.
Berenjenas con miel de caña
Jakie jeszcze mamy przysmaki z Malagi? Koniecznie spróbuj Berenjenas con miel de caña. Potrawa przygotowywana jest z połączenia bakłażanów, mąki, oliwy z oliwek, melasy oraz soli. Bakłażany początku się myje. Następnie należy pokroić je w plastry, a potem przyprawić i zostawić do maceracji. Następnie musisz je odsączyć, obtoczyć w mące i smażyć na gorącej oliwie z oliwek. Po usmażeniu plastry bakłażana podaje się z odrobiną melasy na wierzchu. To popularna przekąska.
Przysmaki z Malagi – Mollete de Antequera
Mollete to rodzaj hiszpańskiego pieczywa pochodzącego z Antequery. Wypiekany jest on z drożdży, mąki pszennej, mąki pełnoziarnistej, soli, cukru, mleka oraz oliwy z oliwek. Ciasto rozwałkowuje się na owalne krążki, a następnie piecze na złoty kolor. Tradycyjnie molletes kroi się na połówki, opieka, skrapia oliwą z oliwek z pierwszego tłoczenia i polewa sosem z pokrojonych pomidorów. W Maladze i w Andaluzji molletes są zwykle podawane na śniadanie.
Znasz już zatem wszystkie przysmaki z Malagi. Koniecznie daj znać, co najbardziej Ci smakowało podczas Twoich podróży. Czekamy na komentarze!
autor: Magda Łydka