10 atrakcji w Maladze, które koniecznie musisz zobaczyć

9 kwietnia, 2024 Tagi , , , ,

Malaga to niezwykle piękne i bardzo popularne wśród turystów miasto w południowej Hiszpanii, a konkretniej w regionie Andaluzja. Jeżeli zatem zamierzasz wybrać się na urlop w te właśnie rejony, koniecznie dowiedz się, jakie atrakcje są najbardziej godne uwagi. Jest ich naprawdę sporo, a na dodatek są dość zróżnicowane, zatem każdy może znaleźć rozwiązanie idealne dla siebie. Oto 10 atrakcji w Maladze!

1. Zamek Gibralfaro

Zamek Gibralfaro to jeden z piękniejszych i ciekawszych obiektów znajdujących się w miejscowości Malaga. Dlatego znajduje się na liście 10 atrakcji w Maladze. Wybudowano go z inicjatywy muzułmańskiego władcy Grenady, jakim był Jusuf I. Miało to miejsce jeszcze w wieku XIV. Zamczysko zostało wzniesione na majestatycznej górze, której wysokość oscyluje w granicach 130 metrów nad poziomem morza. Po tym, jak Malagę zdobyły wojska hiszpańskie, stała się ona siedzibą króla Ferdynanda II Katolickiego oraz jego małżonki Izabeli Katolickiej. Co ważne, aż do roku 1925 rezydencja pełniła ważne funkcje militarne. Do czasów współczesnych zachowały się jedynie ruiny tego zamku. Są one dostępne dla osób, które zechcą odwiedzić to wyjątkowe miejsce. Jeśli zdecydujesz się tutaj przyjść, wejdź na rampę, z której możesz zaobserwować przepiękną panoramę miasta.

Gibralfaro Castle wall in the city of Malaga, Andalusia. Spain
Mur zamku Gibralfaro w mieście Malaga, Andaluzja. Hiszpania, licencja: shutterstock/By Unai+Huizi

Co ważne, jeśli widoczność będzie satysfakcjonująca, z dużym prawdopodobieństwem uda Ci się ujrzeć góry Atlas, a może nawet i sam Giblartar. W budynku prochowni na zainteresowanych czeka zaś niesamowita wystawa. Wśród interesujących eksponatów znalazły się elementy umundurowania, broni oraz wyposażenia dawnych wojsk. To prawdziwa gratka dla miłośników militariów. Jeżeli zatem jesteś jednym z nich, wizyta w okolicach Zamku Gibralfaro może okazać się świetnym pomysłem na spędzenie wakacyjnego dnia.

Tak naprawdę spodoba się tutaj całej rodzinie, więc można udać się w to miejsce wraz ze swoimi dziećmi. Podobnie jak do wielu innych miejsc w andaluzyjskiej Maladze można udać się tutaj w ramach zorganizowanej wycieczki. Wówczas będziesz mógł liczyć na interesujące historie, które dotyczą zarówno samej budowli, jak i ludzi, którzy przez lata wiązali z nią swoje losy. Mowa tu o przedstawicielach różnych rodów i różnych religii, dlatego wsłuchiwanie się w opowieści przychodzi niemal intuicyjnie. Istnieje spore prawdopodobieństwo tego, że zainteresują one nawet dzieci.

2. Teatr Rzymski

Teatr Rzymski to bardzo wyjątkowa i doceniana przez turystów z całego świata atrakcja hiszpańskiej Malagi. Jego powstanie datowane jest jeszcze na pierwszy wiek naszej ery! Z tego zatem względu, obiekt ten bezsprzecznie uznawany jest za jeden z najważniejszych, jeśli nie najważniejszy obiekt archeologiczny w skali regionu. Uważa się go też za jeden z najbardziej wiekowych zabytków całego kraju. Wiadomo, że wzniesiono go wtedy, gdy miasto stanowiło część prowincji Betica, zależnej rzecz jasna od Cesarstwa Rzymskiego. To właśnie tu gromadzili się liczni przedstawiciele rzymskiej społeczności po to, aby móc uczestniczyć wielu ważnych wydarzeniach o charakterze rozrywkowym bądź kulturalnym.

Roman Theatre in Malaga at night
Teatr rzymski w Maladze nocą, licencja: shutterstock/By carol_anne

Niestety, po upadku Cesarstwa Rzymskiego, Teatr Rzymski zaczął popadać coraz bardziej w ruinę. Dobra wiadomość jest taka, że zachowane do dzisiaj pozostałości nadal wywierają na odwiedzających to miejsce turystach fenomenalne wrażenie. Teatr posiada bardzo typowy dla czasów, w których powstawał półkolisty kształt. Widownia była z kolei podzielona na sektory, uwagę zwraca też charakterystyczny rozkład kolumn. Co ciekawe, przez pewien czas Teatr Rzymski musiał pełnić funkcję nekropolii. Podczas licznych prac archeologicznych odkryto tam bowiem pozostałości dawnych grobowców, choć nie było ich zbyt wiele. Jeśli zdecydujesz się na odwiedziny w tym miejscu, rozważ udanie się tam po zapadnięciu zmroku.

Teatr rzymski jest wówczas specyficznie podświetlony. Charakterystyczna iluminacja świetlna wywiera na turystach fenomenalne wrażenie. Będąc w tym miejscu, można niejako poczuć na plecach oddech historii i to na dodatek tej bardzo odległej. Wydaje się więc, że koniecznie trzeba wykonać tu kilka pamiątkowych fotografii, które już zawsze będą przypominać o tym wyjątkowym miejscu. W okolice ruin tego starożytnego teatru wybierają się często wycieczki zorganizowane. Jeśli chciałbyś poznać dokładną historię tego niebanalnego miejsca, udział w takiej właśnie wycieczce może okazać się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę. Doświadczony przewodnik przedstawi najważniejsze fakty dotyczące Teatru Rzymskiego, dzięki czemu jeszcze mocniej będzie można wczuć się w klimat tego oryginalnego miejsca.

3. Katedra w Maladze

Katedra znajdująca się w hiszpańskiej Maladze bez wątpienia przypadnie do gustu miłośnikom obiektów sakralnych, choć rzecz jasna nie tylko. Jeśli chodzi o styl architektoniczny, który prezentuje budynek, jest to oczywiście renesans. Co ważne, ta wspaniała i majestatyczna katedra uznawana jest współcześnie za jeden z najpiękniejszych budynków sakralnych na terenie całej Hiszpanii. Budowlę tego obiektu rozpoczęto jeszcze w latach 30 wieku XVI, natomiast ukończono ją dopiero w wieku XVIII. Nietrudno zatem zgadnąć, że znajdują się tu też inne, poza renesansowymi, elementy architektoniczne. Nad pracami czuwał znakomity architekt Diego de Siloe.

Malaga, Spain,  view of the Renaissance architectures of the Malaga Cathedral (or Santa Iglesia Catedral Basílica de la Encarnación)
Malaga, Hiszpania, widok na renesansową architekturę katedry w Maladze (lub bazyliki katedralnej Kościoła Świętego Wcielenia), licencja: shutterstock/By Gimas

Co dość intrygujące, w miejscu, w którym dzisiaj stoi katedra, w dalekiej przeszłości znajdował się meczet. Trudno jednak współcześnie poszukiwać jakichkolwiek oznak tego, że była tu kiedyś świątynia muzułmańska. Najbardziej typowa i rzucająca się w oczy jest mierząca sobie 80 metrów wieża. Prezentuje się naprawdę spektakularnie, zwłaszcza w pogodny, bezchmurny dzień. Uwagę zwraca też zabytkowa fasada, której jednak aż do dnia dzisiejszego nie dokończono. Katedra w Maladze prezentuje się pięknie zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz. Ściany są tutaj bogato zdobione, nie brakuje też zabytkowego wyposażenia. Za jeden z jego najcenniejszych elementów uznawane są organy, pochodzące jeszcze z wieku XVIII.

4. Twierdza Alcazaba

10 atrakcji w Maladze, to także potężna twierdza Alcazaba to nic innego jak niesamowity zespół pałacowych fortyfikacji. Będziesz mógł obejrzeć tu liczne pamiątki z czasów rzymskich, mauretańskich, a nawet fenickich. Alcazaba pełniła przede wszystkim funkcje obronne, ponieważ port był narażony na liczne ataki wrogów. Obiekt ten wielokrotnie przebudowywano na przestrzeni lat, przez co zmieniał on swój wygląd i pierwotny charakter. We wnętrzu twierdzy Alcazaba podziwiać można dziś między innymi ceramikę. Uwagę zwracają też przepiękne ogrody Alcazaba, które najlepiej prezentują się w sezonie letnim, gdy wiele roślin owocuje bądź jest w rozkwicie. Warto zaznaczyć, że z murów twierdzy rozciąga się fantastyczny widok na miasto.

5. Centrum Sztuki Współczesnej

Jeśli pragniesz odwiedzić miejsce, które prezentuje znakomite dzieła sztuki współczesnej, koniecznie udaj się do Centrum Sztuki Współczesnej w Maladze. Można podziwiać tutaj przede wszystkim obrazy i inne dzieła artystów z wieku XX oraz XXI. Każdy z twórców ma rzecz jasna nieco inny styl i zamysł artystyczny, dlatego każdemu uda się zobaczyć coś, co wywrze na nim wrażenie. Prezentowane są tutaj przede wszystkim dzieła artystów pochodzących z Andaluzji. Dobra wiadomość jest też taka, że zwiedzanie Centrum Sztuki Współczesnej jest całkowicie darmowe. Nie musisz zatem decydować się na zakupienie drogich biletów, aby móc zanurzyć się w świecie pełnym znakomitych obrazów.

6. Ogród Botaniczny

Jeżeli chcesz udać się w miejsce, w którym będziesz mógł liczyć na kontakt z naturą, koniecznie udaj się do Ogrodu Botanicznego znajdującego się w Maladze. Najlepiej wybrać się tutaj porą wiosenną albo letnią, gdy mnóstwo roślin znajduje się w pełni rozkwitu. Co ciekawe, jeśli wybierzesz się tutaj w niedzielę po południu, będziesz mógł wejść na teren Ogrodu Botanicznego zupełnie za darmo. Licz się jednak z tym, że wówczas może być tutaj trochę tłoczno. Powierzchnia ogrodu wynosi mniej więcej 250 tysięcy metrów kwadratowych. Znajduje się tu blisko dwa tysiące gatunków roślin, w tym takie, które trudno będzie Ci zaobserwować w innych częściach świata. Obiekt jest bardzo zadbany, dlatego przebywanie tutaj jest prawdziwą przyjemnością. Spodoba się tu zarówno fanom aktywnego, jak i biernego wypoczynku.

Historyczna altana, Ogród koncepcyjny, Jardin la concepcion w Maladze, Hiszpania
Historyczna altana, Ogród koncepcyjny, Jardin la concepcion w Maladze, Hiszpania, licencja: shutterstock/By Roberto+Sorin

7. Główne targowisko miejskie

Jeżeli pragniesz zapoznać się z andaluzyjskimi smakami i aromatami, koniecznie udaj się na głównie targowisko miejskie. Jest to miejsce, w którym tętni życie, zwłaszcza w sezonie wakacyjnym. Spotkasz tu nie tylko rodowitych Hiszpanów, ale także wielu turystów z całego świata. Najważniejsze wydaje się jednak to, że możesz tu skosztować regionalnych przysmaków, wśród których na szczególne uznanie zasługują hiszpańskie sery, oliwki oraz oliwy. Jeśli jesteś miłośnikiem pikantnych przekąsek, śmiało możesz zdecydować się na zakup marynowanego anchois, które uchodzi za lokalną przekąskę. Na głównym targowisku miejskim w Maladze zakupisz też niezwykle aromatyczne przyprawy, w tym szafran, który jest nieodzowny do przygotowania tradycyjnej hiszpańskiej paelli z dodatkiem owoców morza. W miejscu tym można zaopatrzyć się też w pamiątki dla swoich najbliższych.

Warto odwiedzić targowisko nawet wtedy, gdy nie masz zamiaru kupować czegokolwiek. Obejrzysz tu bowiem najdziwniejsze ryby, soczyste owoce oraz wiele innych produktów, których nie znajdziesz nawet w najlepiej zaopatrzonym polskim sklepie. Co ciekawe, współczesne targowisko znajduje się dokładnie w miejscu, w którym niegdyś znajdowała się stocznia. Charakteryzowała się prężną działalnością, jeszcze za czasów arabskich. Jeżeli zdecydujesz się na wycieczkę zorganizowaną, bardzo prawdopodobne jest to, że przewodnik zabierze Cię w okolice głównego targowiska miejskiego. Będziesz miał wówczas okazję zapoznać się z interesującymi faktami dotyczącymi tego wyjątkowego miejsca. Koniecznie przejdź się również na tyły tego targowiska. Znajduje się tam bowiem wspaniała mozaika, która obrazuje Malagę z dawnych czasów. Wizyta na targu to także doskonała okazja do zrobienia ciekawych zdjęć, dzięki którym łatwiej Ci będzie wrócić wspomnieniami do pobytu w słonecznej Andaluzji.

8. Plaża Malagueta

To bezsprzecznie najsłynniejsza i najchętniej odwiedzana przez turystów plaża Malagi. Jeśli zatem marzy Ci się wypoczynek w przepięknych okolicznościach, koniecznie wybierz się właśnie tutaj. Co ważne, jest ona dość powszechnie uznawana za jedną z najatrakcyjniejszych plaż miejskich nie tylko w Europie, ale i na świecie! Biały piasek, czysta woda o przyjemnej temperaturze, a do tego bogactwo zieleni w sezonie. Na plaży możliwy jest rzecz jasna wypoczynek bierny, a więc relaksowanie się w leżaku z książką bądź opalanie się. Równie dobrze można jednak zdecydować się na uprawianie sportów wodnych bądź na spacer brzegiem morza. Jeśli zgłodniejesz, śmiało skorzystaj z bogatej oferty jednej z okolicznych kawiarni bądź restauracji. To doskonała okazja ku temu, aby móc skosztować przepysznych owoców morza, które są tutaj wyjątkowo świeże, a na dodatek w atrakcyjnej cenie.

La Malagueta public beach (Playa de La Malagueta) at sunrise
Plaża publiczna La Malagueta (Playa de La Malagueta) o wschodzie słońca, licencja: shutterstock/By fotolupa

Na plaży Malagueta, zwłaszcza w sezonie wakacyjnym organizowanych jest bardzo wiele ciekawych imprez tematycznych. Niektóre z nich odbywają się za dnia, natomiast inne już po zapadnięciu zmroku. Coś dla siebie znajdą tu zatem zarówno osoby, które kochają życie nocne, jak i takie, które lubią bawić się wyłącznie w słoneczny dzień. Wydaje się, że plaża Malagueta spodoba się nie tylko samotnikom, ale również rodzinom z dziećmi oraz grupom znajomych i przyjaciół.

9. Arena walk byków La Malagueta

Jeżeli ciekawią Cię zwyczaje andaluzyjskie, koniecznie udaj się w okolice Arena walk byków La Malagueta. To nic innego jak najsłynniejsza w okolicy arena walk byków. Wzniesiono ją dość dawno temu, bo w połowie wieku XIX. Zaprojektował ją zaś Joaquinn Ruucob. Co ciekawe, po dziś dzień mają tu miejsce słynne na całą Hiszpanię korridy, czyli, innymi słowy, walki byków. Organizowane są one zazwyczaj w trakcie Ferii sierpniowej oraz podczas Wielkiego Tygodnia. Musisz jednak zdawać sobie sprawę z faktu, iż bilety na odbywającą się tu korridę trzeba będzie zakupić z dużym wyprzedzeniem. Poza tym, nie każdy lubi specyficzną atmosferę, jaka tu wówczas panuje.

Panoramic Aerial View of Bull Ring in Malaga during a Sunny Day, Spain
Panoramiczny widok z lotu ptaka na arenę byków w Maladze w słoneczny dzień, Hiszpania , licencja: shutterstock/By romanslavik

Tłumy ludzi i obecność byków – to wszystko powiązane jest z dużym hałasem. Ponadto nie każdemu będzie odpowiadał charakter takiego widowiska, które jest dość brutalne. Na szczęście, Arena walk byków La Malagueta prezentuje się ciekawie nawet wtedy, gdy nie są tam organizowane walki byków. Pod koniec lat dziewięćdziesiątych powstało tutaj bowiem Muzeum Tauromachii imienia Antonia Ordoneza, jednego z najsłynniejszych hiszpańskich torreadorów. Można w nim podziwiać naprawdę przeróżne eksponaty dotyczące walk byków.

10. Muzeum Picassa

Malaga jest ojczyzną słynnego i znanego na cały świat malarza Pabla Picassa. To właśnie w tym mieście urodził się ten artysta. Nie dziwi zatem fakt, że w Maladze znajduje się muzeum poświęcone twórczości tego znakomitego kubisty. Z tego właśnie powodu muzeum Picassa znajduje się też na liście 10 atrakcji w Maladze, które trzeba zobaczyć.

Co ciekawe, obiekt funkcjonuje stosunkowo niedługo, bo dopiero od 2003 roku. Jego siedziba znajduje się w Pałacu Buenavista, pochodzącym jeszcze z XVII wieku. Nietrudno zatem zgadnąć, że Muzeum Picassa jest atrakcyjne nie tylko z uwagi na wyjątkowe zbiory, ale i na zewnątrz!

Jeśli jednak chodzi o to, co możesz ujrzeć w środku, będą to przede wszystkim obrazy podarowane przez członków rodziny Pabla Picassa. Jest ich aż 285, więc musisz poświęcić trochę czasu, by uważnie przyjrzeć się wszystkim, bądź chociaż większości z nich. Nic nie stoi oczywiście na przeszkodzie temu, abyś odwiedził to miejsce więcej niż raz. Obejrzenie wszystkich dzieł tego samego dnia może bowiem wydawać się dość męczące. Dzieła zostały bardzo starannie wybrane, dlatego wizyta w tym muzeum umożliwia zapoznanie się z kunsztem tego wybitnego i oryginalnego artysty. Doskonała wiadomość jest też taka, że osoby odwiedzające to miejsce będą miały szansę skorzystać z tak zwanych audio przewodników. Pozwoli to na zdecydowanie lepsze poznanie historii miejsca, życiorysu Pabla Picassa oraz rzecz jasna jego najpiękniejszych obrazów. Mowa tu chociażby o „Pannach z Awinionu”, które są chyba najbardziej znanym dziełem malarza na całym świecie, a więc także i poza Europą.

Czytaj także:

Co warto zjeść, będąc w Maladze? Sprawdźmy przysmaki z Malagi!

Kurorty wakacyjne w okolicach Malagi na wymarzone wakacje

Poprzedni

Zwiedzanie Malagi z dziećmi – co warto zobaczyć

Co warto zjeść, będąc w Costa del Sol? Sprawdźmy!

Następny

Dodaj komentarz