10 atrakcji w Costa del Sol, które koniecznie musisz zobaczyć

25 kwietnia, 2024 Tagi , , , , , ,

Costa del Sol jest bez wątpienia najpopularniejszym spośród wszystkich obszarów nadmorskich w Hiszpanii. Z milionami turystów przyjeżdżających każdego roku na wakacje na Costa del Sol jest to również najczęściej odwiedzana część hiszpańskiego wybrzeża. Niezależnie od tego, czy zatrzymujesz się w jednym z nadmorskich kurortów, czy też wybierasz się na wycieczkę po mieście, Costa del Sol ma wiele do zaoferowania. Oto 10 atrakcji w Costa del Sol, które trzeba zobaczyć podczas podróży!

Gdzie znajduje się Costa del Sol?

Wybrzeże Costa del Sol położone jest pomiędzy Costa Granadina (Granada) oraz Costa de la Luz (Kadyks Huelva). Costa del Sol to w zasadzie linia brzegowa prowincji Malaga, w Andaluzji rozciągająca się od Nerja aż do Gibraltaru. Warto wiedzieć, że chociaż miejsca takie jak Ronda czy Antequera znajdują się bardzo blisko Malagi i wybrzeża, nie są uważane za leżące na Costa del Sol.

Z czego słynie Costa del Sol?

Nazwa Costa del Sol narodziła się w latach 60. ubiegłego wieku. Co więcej, był to chwyt marketingowy mający na celu przyciągnięcie zagranicznych turystów na śródziemnomorskie wybrzeże Hiszpanii. Marbella była pierwszą z miejscowości Costa del Sol, która zaczęła przyciągać turystów w latach 40. i 50. ubiegłego wieku. Jako pierwsi przybyli celebryci, dzięki którym Marbella stała się elitarnym kurortem. Następnie Torremolinos stało się popularnym miejscem dla sławnych i bogatych. Boom turystyczny w latach 60. i 70. zmienił na dobre wszystko w tej części Andaluzji. Costa del Sol na dobre zmieniło się w najbardziej słoneczne wybrzeże Hiszpanii.

Casares, white village in Andalusian Mountains, Spain
Casares, biała wioska w górach Andaluzyjskich, Hiszpania, licencja: shutterstock/By moskwa

Kiedy najlepiej zaplanować zwiedzanie Costa del Sol?

Klimat panujący na wybrzeżu Costa del Sol to klasyczny klimat śródziemnomorski. Region charakteryzuje się również co najmniej 325 słonecznymi dniami w roku, stąd jego nazwa – „Wybrzeże Słońca”. Pasmo gór Sierra leżące na północ od wybrzeża chroni Costa del Sol przed północnymi wiatrami i zapewnia wyjątkowo piękną pogodę prawie przez cały rok. Dlatego też, jeśli nie lubisz tłumów turystów zaplanuj wakacje poza sezonem wakacyjnym.

10 atrakcji na Costa del Sol, które koniecznie musisz zobaczyć

Museo Picasso w Maladze

Picasso jest bez wątpienia jednym z najbardziej znanych artystów, w Hiszpanii i na świecie. Jego rodzinne miasto – Malaga powinno znaleźć się na liście atrakcji, które koniecznie musisz zobaczyć. Oprócz zwiedzania tego pięknego miasta odkryj Museo Picasso. Muzeum otworzył król i królową Hiszpanii 27 października 2003 roku, po 50 latach od pojawienia się pomysłu stworzenia takiego muzeum. Można tu znaleźć ponad 200 dzieł. Wszystkie one zostały podarowane i wypożyczone Muzeum przez Christine Ruiz-Picasso (żonę Paula, najstarszego syna Picassa) i Bernarda Ruiz-Picasso (wnuka Picassa). Muzeum mieści się w pieczołowicie odrestaurowanym, renesansowym budynku Palacio de Buenavista.

Balcón de Europa w Nerja

Balcón de Europa to punkt widokowy na klifie, znajdujący się w nadmorskiej miejscowości Nerja, z widokiem na Morze Śródziemne. Co więcej, roztacza się z niego spektakularny panoramiczny widok na pasmo górskie Sierra Almijara i wybrzeże z pięknymi plażami, piaszczystymi zatoczkami oraz skałami. W IX wieku na miejscu Balcón de Europa znajdowała się wieża strażnicza arabskiej fortecy. Jest to także miejsce, gdzie organizuje się wielu lokalnych wydarzeń, takich jak San Isidrio, Cabalgata de los Reyes, Semana Santa i spektakularnego sylwestrowego pokazu sztucznych ogni, któremu towarzyszy muzyka i oczywiście tańce do białego rana.

Balcon d'Europa in Nerja
Amazing point to enjoy sunrise and sunset
Balcon de Europa w Nerja
Niesamowity punkt, aby cieszyć się wschodem i zachodem słońcat, licencja: shutterstock/By Dumitru+Stetco

Bioparc Fuengirola

Nie jest to typowy ogród zoologiczny. Bioparc Fuengirola to miejsce przyjazne dla zwierząt. Można tu podziwiać krokodyle wygrzewające się na piaszczystych brzegach rzeki, tygrysy sumatrzańskie i lemury bawiące się wokół starożytnego baobabu. Park odtwarza warunki życia ponad 130 gatunków zamieszkujących dżungle w Afryce i Azji, a także niektóre wyspy w regionie Indo-Pacyfiku. Co więcej, Bioparc Fuengirola jest domem dla egzotycznych zwierząt, takich jak na przykład: smoka z Komodo, tapira malajskiego, tygrysa sumatrzańskiego, hipopotama karłowatego i lamparta ze Sri Lanki. Codziennie odbywają się dwie wycieczki – rano i po południu. Gdziekolwiek spojrzysz w tym nietypowym Bioparku, jedyną rzeczą między Tobą a zwierzętami są naturalne bariery, takie jak mosty, brzegi rzek lub kuloodporne okna, które pozwalają Ci zbliżyć się nawet do ostrych jak brzytwa zębów krokodyla.

Twierdza Gibralfaro w Maladze

Twierdza Gibralfaro położona jest w pobliżu starego miasta Malaga, na szczycie wzgórza obok Alcazaba. Jest to także wspaniały punkt widokowy na Morze Śródziemne, który jest obecnie jedną z najczęściej odwiedzanych atrakcji w stolicy Costa del Sol. Castillo de Gibralfaro znajduje się na wysokim wzgórzu i ma fenickie pochodzenie. Pierwotny zamek zbudowano w 929 roku na polecenie Abd al-Rahmana III, kalifa Kordoby, na ruinach fenickiej latarni morskiej. W 1340 roku zamek rozbudował król Jusufa I. Przez pewien czas był on uważany za najbardziej trudną do zdobycia fortecę na Półwyspie Iberyjskim. Zamek zyskał dużą popularność w 1487 roku, po oblężeniu przez katolickich monarchów: Izabeli I Katolickiej i Ferdynanda Aragońskiego. Jego główna wieża (Torre Mayor) ma 17 metrów wysokości. Zewnętrzny mur jest połączony zygzakowatymi ścianami przez ufortyfikowane przejście między Twierdzą Gibralfaro i Alcazabą.
Twierdza składa się z dwóch linii murów i 8 wież obronnych, które łączą Alcazabę z zamkiem. Dlatego też warto wybrać się na wycieczkę po całym obwodzie fortu.

View of Alcazaba, Malaga, Spain. Malaga Alcazaba is considered one of the most beautiful in Spain. It was built on the slopes of the Gibralfaro mountain by Muslims during Middle Ages.
Widok na Alcazabę, Malaga, Hiszpania, licencja: shutterstock/By mdmworks

Jardin de las Aguilas w Benalmádena

Jardin de las Aguilas („ogród orłów”) to centrum ptaków drapieżnych znajduje się na wysokości 250 metrów nad poziomem morza. Można tu zobaczyć majestatyczne drapieżniki rozwijające skrzydła w locie. Pokazy odbywają się przez cały dzień, dzięki czemu każdy z ponad 160 ptaków ma swoją kolej. Wśród największych gwiazd Jardin de las Aguilas jest Yaku – piękny kondor, można tu również zobaczyć sowy, sokoły, jastrzębie, sępy oraz orły. Centrum Jardin de las Aguilas zajmuje się hodowlą i ochroną wielu różnych gatunków ptaków drapieżnych. Doświadczenie oglądania tych wspaniałych ptaków w locie jest tym większe, ponieważ w pobliżu znajduje się piękny Castillo de Colomares (Zamek Colomares), który warto odwiedzić przy okazji wizyty w Jardin de las Aguilas.

Alcazaba Malaga

Twierdza Alcazaba (nazwa pochodzi od słowa al-Qasba, co oznacza miejską fortecę) znajduje się na zboczu wzgórza Gibralfaro. Jego strategiczne położenie sprawiło, że był zamieszkany przez starożytne cywilizacje: Fenicjan, którzy osiedlili się na wzgórzu około 600 r. p.n.e. oraz Rzymian, którzy również osiedlili się na południowym zboczu. Alcazaba początkowo pełniła funkcję fortyfikacji, natomiast z czasem stała się pałacem-fortecą i siedzibą władz miasta. Twierdza znajduje się w pobliżu rzymskiego teatru i naprzeciwko budynku urzędu celnego, który reprezentuje połączenie kultur rzymskiej, mauretańskiej i renesansowej na niewielkiej przestrzeni. Alcazaba została zbudowana w latach 1057-1063 na polecenie berberyjskiego króla Taify z Granady, Badisa.

Widok starożytnego rzymskiego amfiteatru i twierdzy Alcazaba w Maladze. Malaga. Costa del Sol. Andaluzja. Hiszpania.
Widok starożytnego rzymskiego amfiteatru i twierdzy Alcazaba w Maladze. Malaga. Costa del Sol. Andaluzja. Hiszpania. , licencja: shutterstock/By BAHDANOVICH+ALENA

Z biegiem czasu Alcazaba była rządzona przez różne dynastie, od Almorawidów po Almohadów, aż do włączenia jej do królestwa Nasrydów w 1279 r. pod rządami Muhammada II Ben al-Ahmara. Architektura typowa dla budowli Nasrydów łączy w sobie obronność i estetykę dzięki prostokątnym dziedzińcom, ogrodom i stawom. Na przestrzeni wieków przeprowadzono wiele rekonstrukcji i renowacji. Podczas pierwszych wykopalisk związanych z jego renowacją znaleziono pozostałości rzymskich murów pokrytych czerwonawym stiukiem i małe baseny, które używano do przygotowywania Garum – słonej pasty rybnej wytwarzanej przez Rzymian. Odkryto również loch, w którym przetrzymywano chrześcijańskie kobiety.

Czytaj także: Najciekawsze darmowe atrakcje w Maladze – bezpłatne zwiedzanie

Kolejka linowa Teleférico Benalmádena

Kolejkę linową Teleférico Benalmádena otwarto 2003 roku. Szybko stała się jedną z głównych atrakcji turystycznych na Costa del Sol. Teleférico zabiera turystów w niesamowitą 15-minutową podróż czteroosobową kolejką linową aż do najwyższego punktu na wybrzeżu. Ma się tutaj widoki na góry Sierra Nevada (białe od śniegu w miesiącach zimowych) oraz dolinę rzeki Guadalhorce. Co więcej, w pogodny dzień można zobaczyć także Gibraltar i wybrzeże Afryki. W cenę biletu wliczony jest pokaz ptaków drapieżnych, w tym karmienie sokoła wędrownego oraz majestatyczny lot orła. Wszystko to sprawia, że przejażdżka kolejką linową Teleférico Benalmádena jest ekscytująca, edukacyjna i przyjemna dla całej rodziny.

Teatro Romano, Malaga

Teatro Romano – Teatr Rzymski to najstarszy zabytek w Maladze. Znajduje się w kulturalnym sercu Malagi, u podnóża słynnej twierdzy Alcazaba. W pobliżu znajduje się Centro de Interpretación (Centrum dla zwiedzających), które prezentuje historię ruin i opowiada o ich późniejszych wykopaliskach. Teatr został zbudowany w I wieku p.n.e. za panowania cesarza Augusta i był używany do III wieku naszej ery. Następnie przez wieki popadał w ruinę, dopóki Maurowie nie osiedlili się w Andaluzji. W latach 756-780 n.e. amfiteatr wykorzystywali mauretańscy osadnicy jako kamieniołom do wydobywania kamienia.

Z czasem zakopano go ziemią i gruzem, a co więcej pozostawał tam ukryty przez prawie pięć wieków! Teatr ponownie odkryto w 1951 roku, kiedy budowa Casa de Cultura odsłoniła pierwsze artefakty archeologiczne. Zaczęto zatem zajmować się wykopaliskami. W 1995 roku podjęto decyzję o zburzeniu Casa de la Cultura, która zajmowała jedną trzecią terenu.

W 2011 r. Teatro Romano de Malaga ponownie otwarto dla publiczności, towarzyszyło temu spore wydarzenie. Amfiteatr jest obecnie czynny przez cały rok dla zwiedzających. A latem organizowane są tu różnego rodzaju występy na świeżym powietrzu. Obecnie Teatro Romano może pomieścić 220 widzów.

Las Cuevas de Nerja

Las Cuevas de Nerja – Jaskinia Nerja to seria naturalnie uformowanych jaskiń w wzgórzach Maro, około 4 km na północny wschód od Nerja. Co ciekawe, niektóre z nich powstały nawet dwa miliony lat temu. Jaskinie zawierają najszerszą naturalnie uformowaną kolumnę na świecie, o wysokości 32 m i wymiarach 13×7 m u podstawy. Powstała w wyniku połączenia stalagmitu ze stalaktytem i od 1989 roku znajduje się w Księdze rekordów Guinnessa. Dodatkowo w jaskini Nerja organizowany jest również raz w roku Międzynarodowy Festiwal Muzyki i Tańca. Wizyta w tych jaskiniach to naprawdę wyjątkowe doświadczenie. W 2010 roku jaskinie były najczęściej odwiedzaną atrakcją w prowincji Malaga.

Mighty stalactites and stalagmite form the impressive scenery of the "Cueva de Nerja” dripstone cave, near Málaga, Andalusia, Spain
Potężne stalaktyty i stalagmity tworzą imponującą scenerię jaskini naciekowej „Cueva de Nerja” licencja: shutterstock/By teddiviscious

Miejsce to jest interesujące zarówno pod względem geologicznym, jak i archeologicznym. Wewnątrz odkryto malowidła jaskiniowe, które przedstawiają wizerunki kóz, koni, jeleni, fok i ptaków, narysowane przy użyciu czerwonych i czarnych pigmentów. Datuje się, że obrazy te powstały w okresie od 25 000 do 3600 lat przed naszą erą. Ciekawostką jest również fakt, że jaskinie w Nerja zamieszkiwało wiele różnych plemion, od neolitu do paleolitu i epoki brązu. Odkrycie Las Cuevas de Nerja zrewolucjonizowało Nerję, przekształcając to rolnicze i rybackie miasto w jedno z najpopularniejszych miejsc turystycznych w Andaluzji.

Jardín Botánico-Histórico La Concepción, Malaga

Ogród historyczno-botaniczny La Concepción założono w połowie XIX wieku. a tym terenie znajduje sie też śródziemnomorską, tropikalną i subtropikalną florą. Gatunki roślin występujące w ogrodach pochodzą z całego świata. Obszart ten jest niezwykłymi gatunkami krzewów, tropikalnymi roślinami i egzotycznymi kwiatami. W tym charakterystycznym ogrodzie znajdują się również fontanny, wodospady i elementy neoklasyczne. Warto też wiedzieć, że w uroczym zakątku ogrodu La Concepción znajduje się kawiarnia z miejscami do siedzenia na świeżym powietrzu, w którym serwowane są zupy, sałatki, kanapki, quiche i ciasta. Na miejscu dostępny jest również sklep z pamiątkami.

Czytaj także: Zwiedzanie Malagi z dziećmi – co warto zobaczyć

Autorka: Magdalena Łydka – miłośniczka podróży, szczególnie tych na Bałkany. Copywriterka specjalizująca się w tematyce podróżniczej, która pracę w korporacji zastąpiła tworzeniem stron internetowych i podróżowaniem. Każdą wolną chwilę spędza w podróży z dobrą książką i notesem. Autorka kilku ebooków o Chorwacji, Bałkanach i Półwyspie Apenińskim. Ulubione miejsce do pracy: wyspa Korčula w Chorwacji.

Poprzedni

Plaże w Marbella – gdzie się znajdują, jak dojechać? Wszystko, co ważne!

Wakacje w Marbella – z biurem podróży czy na własną rękę?

Następny

Dodaj komentarz